Jakub Józef Orliński, Łukasz Goliński, Andrzej Filończyk, Krzysztof Bączyk i Piotr Buszewski w nowym sezonie w Royal Opera House!

14

Po trudnym, pandemicznym okresie najważniejsze europejskie teatry operowe zaczęły publikować swoje plany na nadchodzący sezon artystyczny.

Dziś repertuar ogłosiła Royal Opera House, a wśród zaproszonych artystów można znaleźć kilka polskich nazwisk!

Sezon rozpocznie premiera „Rigoletta” Verdiego w reżyserii Olivera Mearsa, dyrektora artystycznego teatru. Partię Gildy zaśpiewa Lisette Oropesa, która przyjedzie jeszcze później do Londynu, by wystąpić jako Violetta w „Traviacie” tego samego kompozytora.

Kolejną prezentowaną produkcją będzie „Czarodziejski flet” Mozarta, w obsadzie którego zwraca uwagę nazwisko Krzysztofa Bączyka (Sarastro). Młody polski bas miał zadebiutować na scenie ROH w sezonie 2019/2020 rolą Colline’a w „Cyganerii” Pucciniego, ale plany te pokrzyżował koronawirus.

W nowej produkcji „Teodory” Haendla po raz pierwszy w Operze Królewskiej wystąpi Jakub Józef Orliński. Obsypywany w ostatnich sezonach nagrodami kontratenor zaśpiewa w niewystawianym w ROH od 1750 roku dziele u boku Julii Bullock i Joyce DiDonato.

Andrzej Filończyk pojawi się w tym sezonie jako Malatesta w „Don Pasquale” Donizettiego. W obsadzie przedstawienia znajdują się również Pretty Yende (Norina), Xabier Anduaga (Ernesto) i Ildebrando D’Arcangelo (Don Pasquale).

Nową inscenizację „Samsona i Dalili” Saint-Saënsa przygotowuje Richard Jones. W rolach głównych wystąpią Nicky Spence i Elīna Garanča, a partię arcykapłana Dagona zaśpiewa Łukasz Goliński, któremu podobnie jak w przypadku Krzysztofa Bączyka pandemia przeszkodziła w zaplanowanym na 2020 rok debiucie przed londyńską publicznością w „Cyganerii” zrealizowanej zresztą przez tego samego reżysera.

Piotr Buszewski będzie miał okazję zaprezentować się na deskach ROH w roli Cassia w „Otellu” Verdiego wraz z Russellem Thomasem (Otello), Hrachuhi Bassenz (Desdemona) i Christopherem Maltmanem (Jago).

Poza „Rigolettem”, „Teodorą” i „Samsonem i Dalilią” jako premiery sezonu zapowiedziano „Jenufę” Janaczka i „Petera Grimesa” Brittena. Hitem z pewnością będzie „Rycerskość wieśniacza” / „Pajace” z udziałem m.in. Jonasa Kaufmanna, Anity Rachvelishvili i Ermoneli Jaho oraz „Nabucco” z Anną Netrebko.

O autorze