Jakub Józef Orliński, Hania Rani i Dobrawa Czocher, Andrzej Filończyk wśród laureatów OPUS KLASSIK

4

Wczoraj poznaliśmy nazwiska laureatów nagród niemieckiego przemysłu muzycznego OPUS KLASSIK.

W kategorii „Audiovisual music production” zwyciężył Jakub Józef Orliński, uhonorowany za nagranie „Stabat Mater” Vivaldiego dokonane z towarzyszeniem instrumentalistów Capelli Cracoviensis pod batutą Tomasza Adamusa. W kategorii „Video Clip” nagrodzono Hanię Rani i Dobrawę Czocher za „Inner Symphonies”. Za najlepsze nagranie opery uznano „Umarłe miasto” Korngolda z Bayerische Staatsoper oraz „Cosi fan tutte” Mozarta z Festiwalu w Salzburgu. W spektaklu zarejestrowanym w Monachium pod muzycznym kierownictwem Kirilla Petrenki wystąpili m.in. Marlis Petersen, Jonas Kaufmann i Andrzej Filończyk, a w „Cosi fan tutte” zaśpiewali m.in. Elsa Dreisig, Marianne Crebassa, Andrè Schuen i Bogdan Volkov.

Śpiewakiem roku ogłoszono Jonasa Kaufmanna, a najlepsza śpiewaczką została Lea Desandre. Statuetka dla najlepszego dyrygenta powędruje z kolei do Vladimira Jurowskiego.

OPUS KLASSIK ustanowione zostały w miejsce ECHO KLASSIK, które należały do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Europie. Nagroda ECHO została zlikwidowana po antysemickim skandalu, jaki w 2018 roku wywołało przyznanie jej raperom Kollegah i Farid Bang za album, na którym znalazły się teksty nawiązujące do Holocaustu. 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 8 października w kościele św. Elżbiety i 9 października w Konzerhaus w Berlinie.

O autorze