Jakub Hrůša nowym dyrektorem muzycznym Royal Opera House

1

Nominacja czeskiego dyrygenta ogłoszona została przez Royal Opera House we wtorek. Jakub Hrůša, który od 2016 roku pełni funkcję głównego dyrygenta Bamberg Symphony, obejmie stanowisko dyrektora muzycznego teatru od września 2025 roku, zastępując Antonio Pappano.

62-letni Pappano opuści Covent Garden mając za sobą ponad 20-letnią kadencję dyrektora muzycznego i rozpocznie pracę jako nowy szef London Symphony Orchestra. Informacje o planowanej zmianie na stanowisku dyrektora muzycznego ROH pojawiły się w mediach już rok temu i wywołały wiele spekulacji na temat jego potencjalnego następcy. Na giełdzie nazwisk osoba Jakuba Hrůšy nie pojawiała się, dlatego też jego powołanie na prestiżowe stanowisko w londyńskim teatrze jest sporym zaskoczeniem.

Miałem zaszczyt pracować jako dyrygent gościnny przy dwóch wspaniałych produkcjach Royal Opera House, a ostatni „Lohengrin” był jednym z najważniejszych momentów mojego dotychczasowego życia artystycznego. Zawsze marzyłem o długoterminowej współpracy z teatrem, w którym można osiągnąć najwyższe standardy w operze i szybko zdałem sobie sprawę, że uwielbiam cały zespół artystów i pracowników Covent Garden. Jestem zachwycony przyjęciem propozycji pracy na stanowisku dyrektora muzycznego i jestem niezmiernie podekscytowany przyszłą współpracą. Londyn jest nie tylko miejscem, w którym kocham mieszkać i pracować, ale od teraz będzie stanowił dla mnie prawdziwy artystyczny dom w dziedzinie opery. Czuję się błogosławiony tym, że mogę poświęcić swoje umiejętności i energię dla przyszłości tego niezwykłego teatru operowego” – powiedział Jakub Hrůša.

41-letni Hrůša poza pracą w Bamberg Symphony jest również pierwszym dyrygentem gościnnym Czech Philharmonic oraz Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

O autorze