Jak wyglądał Fryderyk Chopin?

0

Irański grafik Hadi Karimi, który zajmuje się m.in. komputerowym odwzorowywaniem podobizn popularnych postaci świata kultury i sztuki, stworzył m.in. na podstawie dwóch zdjęć i pukla włosów z warszawskiego muzeum, komputerową wersję sylwetki Fryderyka Chopina.

Chopin był typem introwertyka, który większość swojego czasu wolał spędzać w samotności. Polski pianista i kompozytor widoczny jest jedynie na dwóch zdjęciach z 1845 i 1847 roku. W przypadku tego pierwszego trudno jest cokolwiek dostrzec, a na drugim Chopin zmagał się z ciężką chorobą, przez co rysy jego twarzy i ogólny wygląd są trochę zmienione” – wyjaśnia Hadi Karimi.

Zdjęcia były pewnego rodzaju podpowiedzią, ale nie okazały się zbyt pomocne podczas tworzenia projektu. Rysy twarzy kompozytora najlepiej widoczne są na pośmiertnej masce, którą w 1849 roku stworzył francuski rzeźbiarz i malarz Auguste Clésinger. Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają pracować„, dodaje grafik. „Poświęciłem na ten projekt wiele godzin i mam nadzieję, że moja praca odpowiada temu, jak w rzeczywistości wyglądał kompozytor„.

Fryderyk Chopin, fot. Hadi Karimi

Fryderyk Chopin, fot. Hadi Karimi

Fryderyk Chopin, fot. Hadi Karimi

Fryderyk Chopin, fot. Hadi Karimi

O autorze