Iwona Sobotka i Dominik Sutowicz w premierowej „Manon Lescaut” na OperaVision

0

Premierę opery „Manon Lescaut” Pucciniego zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl w reżyserii Gerarda Jonesa transmitowany będzie na żywo na platformie streamingowej OperaVision. W rolach głównych zobaczymy Iwonę Sobotkę oraz Dominika Sutowicza.

W 2020 roku reżyser przygotował inscenizację „Manon Lescaut” dla Staatsorchester Mainz. „Wyreżyserowałem wcześniej tę operę koncentrując się na stylistyce lat’80. Tym razem chciałbym powrócić do oryginalnej wersji, chciałbym, by znalazły się w niej, w sensie wizualnym, odniesienia do XVIII w.” – powiedział na konferencji prasowej Gerard Jones. „Przed tą realizacją przeczytałem wielokrotnie powieść Antoine’a Prevosta. Doszedłem do wniosku, że zawiera wiele typowych wyłącznie dla siebie elementów. Postanowiłem je pokazać na scenie. Ponieważ moja kultura wizualna jest o wiele nowocześniejsza, uznałem, że będzie to mieszanina tego, co nowoczesne, z tym, co tradycyjne, zawarte w tekście” – dodał.

Kierownictwo muzyczne nad poznańskimi spektaklami objął Marco Guidarini. W tym sezonie przewidziano jedynie cztery przedstawienia – 8, 9, 12 i 12 czerwca. Na portalu streamingowym OperaVision nagranie dostępne będzie aż do 8 grudnia.

W premierowej obsadzie wystąpią Iwona Sobotka, Dominik Sutowicz, Jaromir Trafankowski, Rafał Korpik i Piotr Kalina. W drugiej obsadzie znajdują się Yuliia Alieksieyeva, Max Jota, Mateusz Ługowski, Damian Konieczek i Piotr Friebe.

O autorze