„Il Boemo” w kinach

3

Od 10 marca w sieci Multikino oraz wybranych kinach studyjnych zaplanowanych jest ponad 100 pokazów filmu „Il Boemo”, poświęconego Josefowi Myslivečkowi, jednemu z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch.

Ukazane są losy artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. W główną rolę wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Muzykę do filmu opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam.

Reżyser filmu, Petr Vaclav, zadbał o oddanie autentyzmu tej historii: podziwiamy bogactwo starannie przygotowanych kostiumów i urodę scenerii – Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymu i innych. Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 11 nominacji do Czeskich Lwów. Był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

Kim był Josef Mysliveček, znany jako Il Boemo?

Film opowiada historię praskiego młynarza, który wyruszył do Włoch i stał się najbardziej popularnym kompozytorem swoich czasów. Przez piętnaście lat kompozytor Josef Mysliveček (1737–1781), znany jako Il Boemo (wł. „Czech”), tworzył dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Życie
Il Boemo to historia niezwykle utalentowanego artysty, który wspiął się na sam szczyt sławy, by boleśnie spaść na dno zapomnienia.

Aktualna lista kin organizujących pokazy znajduje się na stronie nazywowkinach.pl

O autorze