Hina Maeda z pierwszą nagrodą na Konkursie Wieniawskiego!

4

W nocy z 20. na 21. października ogłoszono laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zwyciężczynią została najmłodsza uczestniczka finałów, 20-letnia Hina Maeda, reprezentująca Japonię. Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova, 29-latka z Kazachstanu, a trzecie – 21-letni Chińczyk Qingzhu Weng.

Jesteśmy przekonani, że poniesiecie w świat piękno muzyki Wieniawskiego i rozsławicie polską kulturę i nasze miasto. W 1854 roku Henryk Wieniawski podarował stolicy Wielkopolski «Souvenir de Posen» – myślę, że każdy z was zapisał w tych dniach swoje pozdrowienie z Poznania ” – powiedziała Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Alina Kurczewska, do laureatów 16. MKS im. H. Wieniawskiego przed opublikowaniem wyników.

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia, które trafiły do rąk pozostałych finalistów: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.

Pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro, z czego 50 tysięcy otrzymuje laureatka pierwszego miejsca, 30 tysięcy – laureat drugiego miejsca oraz 20 tysięcy – laureat trzeciego miejsca. Wyróżnienia wynoszą 5 tysięcy euro.

LAUREACI 16. MKS IM. H. WIENIAWSKIEGO

Miejsce 1.: Hina Maeda (Japonia)
Miejsce 2.: Meruert Karmenova (Kazachstan)
Miejsce 3.: Qingzhu Weng (Chiny)

Wyróżnienia:
Hana Chang (Japonia/ Singapur / Stany Zjednoczone)
Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa)
Dayoon You (Korea Południowa)

Gala przyznania nagród i koncert laureatów odbędą się w piątek w Filharmonii Poznańskiej, w niedzielę finaliści zagrają w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występy stanowią początek trasy koncertowej laureatów konkursu, która będzie wiodła przez dwadzieścia krajów. Już w tym momencie zaplanowano 60 koncertów – 30 w Polsce i 30 za granicą, a z powodu dużego zainteresowania finalistami, lista ta ciągle się wydłuża.

W Europie zwycięzca Konkursu wystąpi z orkiestrami w Niemczech, Francji, Czechach, Bułgarii, Czarnogórze, Chorwacji, Słowenii, Estonii, Łotwie i Litwie. Zagości on również w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki. Odwiedzi świetne sale w Europie i na świecie, takie jak Salle Gaveau w Paryżu, National Concert Hall w Taipei, Seoul Art Center, Muziekgebouw Eindhoven czy też Akademia Liszta w Budapeszcie.

O autorze