Gustavo Dudamel odchodzi z Opery Paryskiej

0

Opéra National de Paris ogłosiła w czwartek rezygnację Gustavo Dudamela ze stanowiska dyrektora muzycznego teatru. 42-letni dyrygent zakończy pracę w sierpniu, cztery lata przed planowanym upływem kadencji. W lutym tego roku zapowiedziano również, że będący równolegle szefem Los Angeles Philharmonic artysta za trzy lata zmieni stanowisko i stanie na czele Filharmonii w Nowym Jorku, zastępując Jaapa van Zwedena.

Z ciężkim sercem i po wielu rozważaniach ogłaszam swoją rezygnację” – napisał Dudamel w oświadczeniu. „Nie mam innych planów ponad to, by być blisko tych, których kocham, którym jestem głęboko wdzięczny za to, że pomogli mi zachować siłę, abym mógł się rozwijać i nadal stawiać czoła wyzwaniom, zarówno osobistym, jak i artystycznym” – dodał.

Alexander Neef podziękował dyrygentowi za pracę na rzecz Opéra National de Paris w słowach: „Potrafił zbudować szczególną relację z artystami (…) polegającą na wzajemnym szacunku i pragnieniu tworzenia wspólnie wspaniałych przedstawień. Niedawny sukces Nixona w Chinach jest tego najlepszym przykładem. […] W pełni szanuję jego decyzję”. W sezonie 2023/24 Dudamel miał poprowadzić spektakle „Lohengrina” Wagnera oraz „Anioła zagłady” Adèsa.

Gustavo Dudamel został muzycznym szefem Opéra National de Paris w kwietniu 2021 roku. Jego dwuletnia kadencja jest jedną z najkrótszych we współczesnej historii tego teatru, a nagła rezygnacja z tak eksponowanego stanowiska jest czymś niezwykle rzadko spotykanym w świecie muzyki klasycznej.

Odejście Dudamela stawia Opéra National de Paris w trudnej sytuacji. Neff zapowiedział, że do współpracy zapraszani będą gościnni dyrygenci, którzy w nadchodzących sezonach zastąpią Dudamela w poszczególnych produkcjach i że podjęte zostaną kroki w kierunku pozyskania nowego dyrektora muzycznego „w celu znalezienia najlepszej osoby, a nie łatwo dostępnej”.

O autorze