Gran Teatro del Liceu odpowiada na wypowiedzi Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni w sprawie rezygnacji z „Toski”

0

Gran Teatre del Liceu odniósł się do prasowych wypowiedzi Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni dotyczących ich rezygnacji z występów w „Tosce” Pucciniego w reżyserii Rafaela R. Villalobosa, która będzie wystawiana w Barcelonie w styczniu 2023 roku.

Roberto Alagna zapewniał w mediach, że wraz z Aleksandrą Kurzak podpisywał umowę na poprzednią inscenizację „Toski” oraz, że teatr skłonny był wycofać się z kontrowersyjnej reżyserii Villalobosa na rzecz tej starszej realizacji.

Gran Teatre del Liceu za pośrednictwem serwisu abc.es odpowiada, że informacja o tym, że w przyszłym sezonie planowana jest premiera „Toski” w reżyserii Villalobosa była przekazywana od początku, a do ich agentów zostało wysłane wideo z nagraniem spektaklu. Przedstawiciele teatru zaprzeczyli również, by planowali zaniechać nowej produkcji „Toski”.

W związku z tym, że w mediach pojawiły się informacje, że próby do „Toski” kolidują z innymi zobowiązaniami Roberta Alagni, teatr zadeklarował, że nie pozwala artystom brać udziału w spektaklu po jednej próbie, a w szczególnych przypadkach może zezwolić śpiewakom na dołączenie później do reszty przygotowującej się do spektaklu obsady lub na nieobecność na konkretnej próbie.

Rezygnacja Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni z „Toski” została ogłoszona przez Gran Teatre del Liceu w zeszłym tygodniu. Jak można było przeczytać na stronie teatru artyści „czuli, że nie są w stanie wcielić się w swoje role w tej inscenizacji i ostatecznie zdecydowali się zrezygnować z projektu”.

Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Piera Paolo Pasoliniego oraz jego ostatnim filmem „Salò, czyli 120 dni Sodomy”. Przedstawienie zaprezentowano po raz pierwszy w zeszłym roku w Bruksieli, a dwa tygodnie temu mogli zobaczyć je widzowie Opéra Orchestre National Montpellier. 

O autorze