„Giselle” z Opéra national de Paris w Multikinach

0

Już 27 kwietnia w sieci kin Multikino będzie można zobaczyć romantyczny balet „Giselle” do muzyki Adolphe’a Adama. Będzie to spektakl przygotowany przez uchodzący za jeden z najlepszych zespołów baletowych na świecie – Opéra national de Paris. „Giselle” miała swoją światową prapremierę na historycznych deskach tego teatru, czyli w nieistniejącym już budynku Académie royale de musique. Retransmitowany spektakl wystawiany jest w eklektycznym Pałacu Garniera w Paryżu.

Francuski balet fantastyczny „Giselle” to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie. Wiejska dziewczyna Gizela zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Gizela umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem.

Paryski spektakl jest próbą odtworzenia prapremierowej choreografii tego dzieła, której autorami byli Jean Coralli i Jules Perrot. Rekonstrukcji podjęli się dwaj wybitni choreografowie: Patrice Bart i Jewgienij Poliakow. Na scenie zobaczymy też klasyczne kostiumy i dekoracje. W role Gizeli i Alberta wcielili się pierwsi soliści Paryskiej Opery Narodowej: Dorothée Gilbert i Mathieu Ganio. 

Bilety można kupić tu: https://kinomaestro.pl/gramy/giselle/#seanse

O autorze