„Gianni Schicchi” w reżyserii Woody’ego Allena na antenie TVP Kultura

0

27 lutego TVP Kultura zaprasza na widowisko operowe „Gianni Schicchi” Giacoma Pucciniego, w reżyserii Woody’ego Allena, z Plácido Domingo w roli tytułowej.

Debiut Woody’ego Allena na scenie operowej spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków. Polscy wielbiciele amerykańskiego reżysera z pewnością odnajdą charakterystyczne dla niego podejście nasycone humorem i kameralnością. Spektakl został zarejestrowany w 2015 roku na scenie Los Angeles Opera.

Opera „Gianni Schicchi” miała swoją premierę w 1918 roku w Nowym Jorku. To trzecia część „Tryptyku” Giacoma Pucciniego. Autorem libretta jest Giovacchino Forzano. Historia zaczyna się od śmierci florenckiego bogacza, który ku zaskoczeniu rodziny przepisał cały swój cały majątek na rzecz klasztoru. Krewni zatrudniają spryciarza Gianniego Schicchiego, aby ten sfałszował testament na ich korzyść. Nie wiedzą jednak, że Gianni knuje własną intrygę, która ma pomóc parze młodych kochanków.

Obok Plácido Domingo w roli Gianniego Schicchiego wystąpili: Andriana Chuchman – sopran (Lauretta), Meredith Arwady – kontralt (Zita), Arturo Chacón-Cruz – tenor (Rinuccio), Greg Fedderly – tenor (Gherardo), Philip Cokorinos – bas-baryton (Betto di Signa), Stacey Tappan – sopran (Nella), Liam Bonner – baryton (Marco). Orkiestrę poprowadził wybitny amerykański dyrygent Grant Gershon.

Emisja spektaklu na antenie TVP Kultura rozpocznie się o godz. 20:35 i zostanie poprzedzona dokumentem przedstawiającym kulisy powstawania widowiska o godz. 20:00.

O autorze