Garanča, Polenzani i Kwiecień w „Faworycie” z Monachium w TVP Kultura

4

4 marca o godz. 14.05 w TVP Kultura ponownie wyemituje „Faworytę” Donizettiego w reżyserii Amelie Niermayer – spektakl, który miał swą premierę w Bayerische Staatsoper jesienią 2016 roku. „Faworyta” wróciła na scenę monachijskiego teatru po ponad stuletniej przerwie, a w rolach głównych wystąpiły największe gwiazdy opery – Elina Garanča, Matthew Polenzani i Mariusz Kwiecień.

Przedstawienie doczekało się wydania na DVD przez Deutsche Grammophon, a w polskiej telewizji po raz pierwszy zostało wyemitowane w listopadzie zeszłego roku.

„Wspaniała Elina Garanca […] śpiewa przepięknie. Umiejętnie ważąc emocje, wywiera na publiczności niesamowite wrażenie w kulminacyjnym momencie swojej śmierci”. Matthew Polenzani zwraca na siebie uwagę fantastyczną grą aktorską i śpiewem. Według Süddeutsche Zeitung artysta „osiąga wysokie dźwięki z dużą łatwością” Mariusz Kwiecień „przekonuje do siebie dandysowską arogancją i genialną grą aktorską”, a Karel Mark Chichon dopełnia ten fantastyczny występ „wyciskając z orkiestry to, co najlepsze. W godny podziwu sposób wyławia z partytury jej ciemne, oleiste brzmienie, podążając za solistami z bezbłędną intuicją”. (BR Klassik)

O autorze