Galowy Koncert ONLINE – 75 lat Opery Śląskiej!

0

W niedzielę 14 czerwca o godzinie 18, na Facebooku i kanale YouTube, rozpocznie się galowy koncert online Opery Śląskiej „Razem w każdym wymiarze”. Wezmą w nim udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Małgorzaty Walewskiej oraz Aleksandra Teligi.

Gala odbywa się w bez obecności publiczności na widowni, ale z melomanami towarzyszącymi artystom podczas ich występów za pośrednictwem internetu. Dokładnie 75 lat temu, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce – Opery Śląskiej – prezentacją „Halki” Stanisława Moniuszki. Podczas koncertu nie zabraknie oczywiście arii z tej opery, ale nie tylko. Usłyszymy utwory
z  „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego. Te spektakle były przygotowywane w obecnym sezonie artystycznym, ale ze względu na pandemię nie mogły zostać zaprezentowane.

W programie nie zabraknie też tych tytułów, które zachwyciły publiczność przez wszystkie 75. sezonów na bytomskiej scenie, czyli fragmentów z takich oper jak „Nabucco” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda czy „Carmen” Georges’a Bizeta. Utwory wykonają znakomici soliści Opery Śląskiej m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Stanislav Kuflyuk, Bogdan Kurowski, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Zbigniew Wunsch, Kamil Zdebel. Wystąpi także chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej oraz gościnnie – Małgorzata Walewska i Aleksander Teliga. Reżyseruje Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne – Franck Chastrusse Colombier.

Nagranie koncertu:

O autorze