Tygodnik „Polityka” po raz 32. wręczy nagrody dla młodych twórców i artystów za wybitne osiągnięcia artystyczne. W kategorii „Muzyka poważna” nominowani zostali: Gabriela Legun (sopran), Maciej Skrzeczkowski (pianista i klawesynista) oraz Antoni Wrona (wiolonczelista). Laureatów poznamy 14 stycznia 2025 roku.
Gabriela Legun „od kilku lat odnosi sukcesy na scenach operowych i w konkursach. W roku 2024 zadebiutowała z powodzeniem w brukselskim Théâtre de La Monnaie w spektaklu Krystiana Lady „Nostalgia e Rivoluzione”, będącym pasticciem (montażem) oper Verdiego. Została zaproszona na prestiżowy konkurs Operalia, a ostatnio w pięknym stylu wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Adama Didura w Bytomiu. Oficjalnie związana jest z Operą Śląską w Bytomiu, ale często można ją zobaczyć na innych czołowych scenach kraju, m.in. w listopadzie śpiewała rolę Mimi w „La Bohème” Pucciniego, w grudniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej występuje jako Micaëla w „Carmen”. Również w Operze Narodowej była już Hanną w „Strasznym dworze” Moniuszki oraz Paminą w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Krytyka entuzjastycznie przyjmuje u niej połączenie pięknego głosu z autentycznymi emocjami” – przekazano w komunikacie.
Maciej Skrzeczkowski „jest laureatem licznych nagród na konkursach pianistycznych i klawesynowych, a najbardziej prestiżowe to trzecie miejsce na Concorso Internazionale di Clavicembalo w Mediolanie w 2019 r. (po trzech latach nauki gry na klawesynie!) oraz zwycięstwo i nagroda specjalna firmy Outhere na Musica Antiqua w Brugii (2023 r.). Efektem tej nagrody było nagranie w roku 2024 debiutanckiej solowej płyty „The Real John Bull” w belgijskiej firmie Ricercar, na której znalazły się dzieła angielskiego kompozytora i organisty z przełomu XVI i XVII w., wykonane na wirginale. „To idealny portret niezwykłego kompozytora” – pisał belgijski „Le Soir”, a francuska „ResMusica” dodawała: „Będziemy się musieli przyzwyczaić do nazwiska (i jego wymowy) tego nowego talentu”. Artysta występował też we Włoszech, Francji, Belgii, Japonii, a w Polsce m.in. na tegorocznych festiwalach Misteriach Paschaliach i Szalonych Dniach Muzyki”
Antoni Wrona „wielokrotny stypendysta w programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena; w ramach tej współpracy wystąpił na warszawskim Festiwalu Romantycznych Kompozycji i krakowskim Bridges 2024. Zwycięzca licznych konkursów, m.in. w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Zamościu, Warszawie i Elblągu. W 2018 r. wygrał Konkurs Wiolonczelowy Jana Vychytila w Pradze, w 2019 r. Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy CEA, w 2023 r. – XI Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dezyderiusza Danczowskiego, a w roku 2024 – V Ogólnopolski Turniej Wiolonczeli i Kontrabasu. Na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie otrzymał co prawda III miejsce, ale został zauważony jako osobowość artystyczna„.
Do nagrody zgłoszeni zostali ponadto: Marta Gardolińska (dyrygentka), Magdalena Lucjan (sopran), Kacper Malisz (skrzypek jazzowy), Szymon Mechliński (baryton), Zuzanna Nalewajek (mezzosopran), Żaneta Rydzewska (kompozytorka), Rafał Ryterski (kompozytor), Yaroslav Shemet (dyrygent), Maria Sławek (skrzypaczka), Aleksandra Słyż (kompozytorka), Dorota Szczepańska (sopran), Joanna Natalia Ślusarczyk (dyrygentka), Ignacy Jan Wiśniewski (pianista jazzowy).
Laureatów poznamy 14 stycznia 2025 r. podczas Gali wręczenia Paszportów POLITYKI, transmitowanej w telewizji TVN24 oraz na facebook.com/TygodnikPolityka, facebook.com/paszportypolityki i kanale YouTube POLITYKI.
Po raz drugi w historii nagród wręczony zostanie Paszport Czytelników POLITYKI. Czytelnicy wybiorą zwycięzcę spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować można 18 grudnia za pomocą formularza dostępnego subskrybentom (polityka.pl/paszporty).
Paszporty Polityki wręczane są w następujących kategoriach: Film, Scena (dawniej: Teatr), Książka, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna oraz Kultura cyfrowa. Od 22 lat przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.