Od 15 września w Mumbaju w Indiach trwa tegoroczna edycja konkursu Operalia. Do półfinałowej rundy przesłuchań zakwalifikowała się m.in. Gabriela Legun. Polskiej sopranistce będzie można kibicować już jutro (17.09) o godz. 12.30 przez Internet, transmisja kolejnego etapu konkursu zaplanowana jest m.in. na YouTube i na fanpage’u na Facebooku. Streaming finału będzie można zobaczyć nie tylko w mediach społecznościowych, ale również na medici.tv. Emisja w sobotę 21 września, o godz. 15.00.
Gabriela Legun jest solistką Opery Śląskiej, laureatką Złotej Maski w kategorii „aktorstwo – rola wokalno-aktorska” za rolę Oskara w „Balu maskowym” (2024), nagrody dla najlepszego głosu kobiecego i nagrody Ewy Kleinitz na Concorso Lirico Internazionale di Portofino (2021), zdobywczynią tytułu najlepszej śpiewaczki roku w konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (2020) oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2019).
Śpiewaczka wystąpiła do tej pory min. w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w Komische Oper Berlin oraz Teatro Regio di Torino , „Nostalgia e Rivoluzione” Verdiego w La Monnaie, „Cyganerii” Pucciniego, „Czarodziejskim flecie” Mozarta i „Strasznym dworze” Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, „Carmen” Bizeta i „Don Giovannim” Mozarta w Operze Wrocławskiej i „Napoju miłosnym” Donizettiego, „Jaskółce” Pucciniego, „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, „Balu maskowym” Verdiego w Operze Śląskiej, „Carmen” Bizeta w Operze Bałtyckiej.
Operalia to cieszący się międzynarodową renomą konkurs wokalny, który zainaugurowany został w 1993 roku w Paryżu z inicjatywy Placido Domingo. Od tego czasu wydarzenie organizowane jest każdego roku w innym mieście.
Wśród laureatów Operaliów można znaleźć takie nazwiska jak, tj. np. Nina Stemme, Eric Owens, John Osborn, Jose Cura, Ludovic Tézier, Erwin Schrott, Rolando Villazon, Joseph Calleja, Irina Lungu, Dmitri Korchak, Ailyn Perez, Lisette Oropesa, Olga Peretyatko, Angel Blue, Sonya Yoncheva, Rosa Feola, Pretty Yende, Aida Garifullina, Rachel Willis-Sorensen, Lise Davidsen, Elsa Dreisig, Olga Kulchynska. Jedynym Polakiem, któremu udało się zdobyć nagrodę w konkursie jest Arnold Rutkowski, który w 2009 roku w Budapeszcie uhonorowany został „Culturarte Prize”.
W obradach jury uczestniczą w tym roku: André Comploi (Teatro alla Scala), Sophie de Lint (Dutch National Opera), Marta Domingo, Jonathan Friend (Metropolitan Opera, Irish National Opera, Royal Swedish Opera), Samuel Gelber (Washington National Opera), Peter Katona (Royal Opera House), Robert Körner (Wiener Staatsoper), David Lomelí (Bayerische Staatsoper, Dallas Opera, Santa Fe Opera), Christina Scheppelmann (La Monnaie/De Munt), Carolin Wielpütz (Theater an der Wien).
Lista półfinalistów:
Nurgalym Amanbay, tenor, Kazachstan
Eliza Boom, sopran, Nowa Zelandia
Le Bu, bas-baryton, Chiny
Vladislav Chizhov, baryton, Rosja
Lilit Davtyan, sopran, Armenia
Elmina Hasan, mezzosopran, Azerbejdżan
Liam James Karai, bas-baryton, UK/Indie
Elmira Karakhanova, sopran, Rosja
Geonho Lee, baryton, Korea Południowa
Jack Lee, baryton, UK
Gabriela Legun, sopran, Polska
Brittany Olivia Logan, sopran, USA
Dean Murphy, baryton, USA
Otabek Nazirov, tenor, Uzbekistan
Kathleen O’Mara, sopran, USA
Teresa Perrotta, sopran, USA
Sun-Ly Pierce, mezzosopran, USA
Meridian Prall, mezzosopran, USA
Angel Romero, tenor, USA
Polina Shabunina, sopran, Rosja
Jaeeun Shin, sopran, Korea Południowa
Vladyslav Tlushch, baryton, Ukraina
Rebecka Wallroth, mezzosopran, Szwecja
Nikolai Zemlianskikh, baryton, Rosja
Lista półfinalistów (zarzuela):
Vladislav Chizhov, baryton, Rosja
Lilit Davtyan, sopran, Armenia
Elmina Hasan, mezzosopran, Azerbejdżan
Liam James Karai, bas-baryton, UK/Indie
Elmira Karakhanova, sopran, Rosja
Jack Lee, baryton, UK
Sun-Ly Pierce, mezzosopran, USA
Angel Romero, tenor, USA
Polina Shabunina, sopran, Rosja
Vladyslav Tlushch, baryton, Ukraina
Nikolai Zemlianskikh, baryton, Rosja