Gabriela Legun powalczy o nagrodę w Operaliach

0

Tegoroczna edycja prestiżowego konkursu Operalia odbędzie się w dniach 15-21 września w Mumbaju w Indiach. Wśród uczestników znajduje się Gabriela Legun.

Gabriela Legun jest solistką Opery Śląskiej, laureatką Złotej Maski w kategorii „aktorstwo – rola wokalno-aktorska” za rolę Oskara w „Balu maskowym” (2024), nagrody dla najlepszego głosu kobiecego i nagrody Ewy Kleinitz na Concorso Lirico Internazionale di Portofino (2021), zdobywczynią tytułu najlepszej śpiewaczki roku w konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (2020) oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2019).

Śpiewaczka wystąpiła do tej pory min. w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w Komische Oper Berlin oraz Teatro Regio di Torino , „Nostalgia e Rivoluzione” Verdiego w La Monnaie, „Cyganerii” Pucciniego, „Czarodziejskim flecie” Mozarta i „Strasznym dworze” Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, „Carmen” Bizeta i „Don Giovannim” Mozarta w Operze Wrocławskiej i „Napoju miłosnym” Donizettiego, „Jaskółce” Pucciniego, „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, „Balu maskowym” Verdiego w Operze Śląskiej. Obecnie śpiewa partię Micaëli w „Carmen” Bizeta w Operze Bałtyckiej.

Operalia to cieszący się międzynarodową renomą konkurs wokalny, który zainaugurowany został w 1993 roku w Paryżu z inicjatywy Placido Domingo. Od tego czasu wydarzenie organizowane jest każdego roku w innym mieście.

Wśród laureatów Operaliów można znaleźć takie nazwiska jak, tj. np. Nina Stemme, Eric Owens, John Osborn, Jose Cura, Ludovic Tézier, Erwin Schrott, Rolando Villazon, Joseph Calleja, Irina Lungu, Dmitri Korchak, Ailyn Perez, Lisette Oropesa, Olga Peretyatko, Angel Blue, Sonya Yoncheva, Rosa Feola, Pretty Yende, Aida Garifullina, Rachel Willis-Sorensen, Lise Davidsen, Elsa Dreisig, Olga Kulchynska.

Jedynym Polakiem, któremu udało się zdobyć nagrodę w konkursie jest Arnold Rutkowski, który w 2009 roku w Budapeszcie uhonorowany został „Culturarte Prize”.

Pełna lista tegorocznych uczestników:

Nurgalym Amanbay, tenor, Kazakhstan
Eliza Boom, soprano, New Zealand
Le Bu, bass-baritone, China
Vladislav Chizhov, baritone, Russia
Monica Conesa, soprano, USA/Cuba
Lilit Davtyan, soprano, Armenia
Vittorio de Campo, bass, Italy
Georgiy Derbas-Richter, baritone, Ukraine
Konstantin Fedotov, bass, Russia
Elmina Hasan, mezzo-soprano, Azerbaijan
Liam James Karai, bass-baritone, UK/India
Elmira Karakhanova, soprano, Russia
Shannon Keegan, mezzo-soprano, USA
Jack Lee, baritone, UK
Geonho Lee, baritone, South Korea
Cleo Lee-McGowan, soprano, Australia
Gabriela Legun, soprano, Poland
Brittany Olivia Logan, soprano, USA
Dean Murphy, baritone, USA
Otabek Nazirov, tenor, Uzbekistan
Iosif Nikitsenka, tenor, Belarus
Kathleen O’Mara, soprano, USA
Teresa Perrotta, soprano, USA
Sun-Ly Pierce, mezzo-soprano, USA
Darwin Prakash, baritone, India
Meridian Prall, mezzo-soprano, USA
Angel Romero, tenor, USA
Polina Shabunina, soprano, Russia
Jaeeun Shin, soprano, South Korea
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Rebecka Wallroth, mezzo-soprano, Sweden
Nikolai Zemlianskikh, baritone, Russia

O autorze