Futurystyczne „Opowieści Hoffmanna” na rozpoczęcie Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej

27

Premiera „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha zainauguruje w piątek tegoroczny 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Przedstawienie to opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Najtrwalszym uczuciem, które nie przynosi rozczarowań okazuje się jednak miłość do Muzy – Sztuki. Spektakl wyreżyserował Michał Znaniecki, jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów operowych, który jest również autorem kostiumów. Dla Opery Krakowskiej zrealizował on wiele cieszących się sukcesem przedstawień: „Don Giovanniego”, „Eugeniusza Oniegina”, „Miłość do trzech pomarańczy” i „Króla Rogera”. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, autorem scenografii jest Luigi Scoglio, a choreografii Diana Theocharidis. W partii Hoffmanna usłyszymy Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza, a Olimpii, Antonii, Giulietty oraz Stelli – Katarzynę Oleś-Blacha
i Marcelinę Beucher. Balet, Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Kolejne spektakle odbędą się 10, 11, 13 czerwca.

„Marzeniem niemal każdego twórcy jest wyreżyserowanie »Opowieści Hoffmanna« – barwnej i pełnej cytatów opery, której wielość wersji sprawia, że reżyser musi wybrać tę najbardziej aktualną oraz stworzyć własną dramaturgię. Myślę, że przetłumaczenie tej opery na współczesny język może być odkrywcze i zaskakujące. Opowiadania Hoffmanna to utwory futurystyczne, mówiące o przyszłości, która dziś jest już rzeczywistością. Ja postanowiłem pójść o krok dalej i pokazać bliską przyszłość zarówno w inscenizacji, jak też w scenografii. Posłużę się też cytatami i odniesieniami do popkultury m.in. do serialu »Black mirror« czy filmu »Piąty element«.” – mówił Michał Znaniecki na konferencji prasowej w Operze Krakowskiej.

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

„Opowieści Hoffmanna”, Opera Krakowska, fot. Łukasz Łuszczek

Kolejnym wydarzeniem festiwalu będzie ostatni z koncertów w cyklu „Pieśń – Teatr Słowa”. Zaśpiewają w nim Katarzyna Oleś-Blacha oraz Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszyć będą: Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Usłyszymy m.in. „Pieśni biblijne” A. Dvořaka, „Pieśni księżniczki z baśni” K. Szymanowskiego, a także utwory S. Rachmaninowa, R. Straussa czy A. Wertyńskiego. Partnerem projektu jest Kopalnia Soli „Wieliczka”.

W tegorocznym koncercie „Arie Oper Świata” (25 czerwca, godz. 20.30) wystąpią zaproszeni goście: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič­, soliści Teatru Narodowego w Bratysławie. Jest to kolejna wymiana artystycznych doświadczeń i współpraca bratysławskiej i krakowskiej sceny operowej. W koncercie usłyszymy również solistów Opery Krakowskiej: Katarzynę Oleś-Blacha, Tomasza Kuka, Andrzeja Lamperta i Wołodymyra Pańkiwa. Towarzyszyć im będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. W bogatym repertuarze znajdą się utwory kompozytorów takich jak: Vincenzo Bellini, Piotr Czajkowski, Gaetano Donizetti, Antoni Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Bedřich Smetana, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi.

Opera Krakowska zaprasza także na galę baletową „Grand pas…!” – 29 czerwca o godz. 20.30 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczy Polski Balet Narodowy z solistami Yuką Ebihara i Dawidem Trzensimiechem, którzy wykonają słynne „Bolero” do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora. Jego prezentacja w Warszawie odniosła ogromny sukces. Zobaczymy także tancerzy Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie (Romina Kolodziej, Damián Šimko), Teatru w Koszycach (Ami Fujikawa, Maksym Sklyar), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie (Olesia Shaytanova, Kipras Chlebinskas) oraz Opery Krakowskiej. Krakowska gala baletowa jest wielkim świętem baletu zarówno dla widzów, jak i samych artystów. To wyjątkowe spotkanie środowiska baletowego i jedyna w swoim rodzaju sposobność, by wymienić doświadczenia i wspólnie przeżywać piękno tańca. Dla jego miłośników Opera Krakowska przygotowała jeszcze jedną propozycję – spektakl baletowy „Dwie Historie – jeden Taniec” (18 i 19 czerwca, godz. 18.30) – odważne, niecodzienne i oryginalne przedstawienie, któremu rytm nadaje muzyka jazzowa. W spektaklu z muzyką zagraną na żywo przez Piotra Orzechowskiego (fortepian) i Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa) zatańczy Zespół Baletu Opery Krakowskiej. Spektakl ten (18 czerwca) zainauguruje 22. Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami.

W przestrzeni wawelskiego dziedzińca zabrzmi także słynna habanera, seguidilla i toast torreadora – 27 czerwca (godz. 20.30) zapraszamy na operę „Carmen” Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii usłyszymy Monikę Ledzion-Porczyńską, jako Don José Pawła Skałubę, a w roli Micaëli Wiolettę Chodowicz.

Opera Krakowska po raz kolejny podejmuje współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na scenie przy Lubicz już kilkukrotnie prezentowali się studenci tej uczelni. Tym razem „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki (21 czerwca, godz. 18.30) będzie spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta – Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie w Operze poprowadził m.in. „Barona cygańskiego”. Spektakl zostanie powtórzony 23 czerwca (godz. 20.00), w Parku przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Na zakończenie Festiwalu Opera zaprasza także na „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca, godz. 18.30).

Tradycyjnie, jak co roku, Opera Krakowska bierze udział w Krakowskiej Nocy Teatrów, organizowanej przez Gminę Miejską Kraków. Jest to wydarzenie, które przyciąga tysiące miłośników kultury w okolice teatralnych scen. W ramach tej Nocy, 17 czerwca (godz. 22.00), widzowie wysłuchają koncertu pt. „Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie”, na którego repertuar złożą się pieśni rosyjskie, prezentowane wcześniej w ramach cyklu „Pieśń – Teatr Słowa”.

(informacja prasowa)

 

O autorze