Ewa Wolak, Michael Spyres i Tomasz Konieczny na zakończenie sezonu Filharmonii Narodowej

0

Ewa Wolak, Michael Spyres i Tomasz Konieczny zaśpiewają na zakończenie 120. jubileuszowego sezonu Filharmonii Narodowej, które zaplanowane jest na 3 i 4 czerwca. Soliści, chór i orkiestra Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Andrzeja Boreyki wykonają oratorium „Sen Geroncjusza” Edwarda Elgara. Utwór ten napisany został w 1900 roku do libretta Johna Henry’ego Newmana i ukazuje wędrówkę duszy na sąd Boży. W muzyce najwybitniejszego chóralnego dzieła brytyjskiego kompozytora pobrzmiewają inspiracje wagnerowskim „Parsifalem”.

Atrakcją dla melomanów jest zwłaszcza występ międzynarodowych sław – Michaela Spyresa i Tomasza Koniecznego. Spyres regularnie występuje na takich scenach jak Teatro alla Scala, Gran Teatre del Liceu, Teatro Real, czy Festiwal w Sazburgu i Aix-en-Provence Festival. W 2020 roku zadebiutował w Metropolitan Opera śpiewając partię Fausta w „Potępieniu Fausta” Berlioza. W przyszłym sezonie pojawi się na nowojorskiej scenie w aż dwu produkcjach – „Normie” Belliniego i „Idomeneo” Mozarta. Zeszłej jesieni amerykański tenor wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Baritenor”.

Zaczynając jako baryton, spędziłem 10 lat zmieniając się w tenora. Głosy takie jak moje istniały odkąd istnieje opera, a cały program tego albumu łączy technika barytono-tenorowa. Podejmuję szczerą próbę zgłębienia „baritenora” jako zapomnianego wokalnego fenomenu… Dla mnie ten album to coś więcej niż spełnienie marzeń.” – mówił o sobie śpiewak przy okazji premiery albumu.

Tomasza Koniecznego nie trzeba polskiej publiczności przedstawiać. Nasz eksportowy bas-baryton zaśpiewał w tym sezonie m.in. w „Wandzie” Wnuk-Nazarowej w Operze Krakowskiej, „Latającym Holendrze” Wagnera w Opéra national de Paris, „Wolnym strzelcu” Webera w Bayerische Staatsoper, „Fideliu” Beethovena w Teatro del Maggio Musicale Fiorentino i „Walkirii” Wagnera w Royal Danish Opera. Obecnie artysta przygotowuje się do spektakli „Złota Renu” Wagnera w Opernhaus Zurich, gdzie w przyszłym sezonie powróci w „Walkirii”. Po sukcesie w roli Albericha w 2019 roku, Konieczny ponownie wystąpi w Metropolitan Opera jako tytułowy „Latający Holender”. Nie zabraknie go również podczas tegorocznej edycji Festiwalu w Bayreuth.

O autorze