Ewa Płonka jako Tosca we Wrocławiu

2

22 i 24 września w Operze Wrocławskiej zaśpiewa Ewa Płonka. Artystka wystąpi w tytułowej roli w „Tosce” Pucciniego debiutując w operowym spektaklu w Polsce.

Pochodząca z Prudnika śpiewaczka po raz pierwszy zaprezentowała się krajowej publiczności w trakcie Gali Noworocznej 2021 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Partnerował jej wówczas gruziński tenor Giorgi Sturua, który teraz ponownie spotka się z nią na scenie wcielając się w rolę Cavaradossiego.

Ewę Płonkę znacznie częściej można zobaczyć za granicą, a jej kariera w ciągu zaledwie jednego sezonu nabrała niesamowitego tempa. Sopranistka zdążyła wystąpić już w „Nabucco” Verdiego na festiwalu Arena di Verona i w Teatro Real w Madrycie, „Aidzie” Verdiego w Narodni Divadlo w Pradze, „Turandot” Pucciniego na festiwalu Oper im Steinbruch St. Margarethen. Obecnie święci triumfy na scenie Deutsche Oper am Rhein, gdzie występuje jako Lady Makbet w „Makbecie” Verdiego. Przedstawienie będzie od 30 września dostępne online na OperaVision. W rozpoczynającym się sezonie zaśpiewa również m.in. w Bayerische Staatsoper, Royal Opera House, Staatsoper Unter den Linden czy w Teatro dell’Opera di Roma. Partię Toski wykonywała ostatnio w 2019 roku w Virginia Opera.

Spektakl w reżyserii Michaela Gielety jest jednym z najlepiej zrealizowanych przedstawień w repertuarze Opery Wrocławskiej, a orkiestra pod batutą Bassema Akiki zapewnia wysoki poziom muzyczny spektaklu.

O autorze