Eryk Kulm Jr zagra Fryderyka Chopina

1

W sierpniu rozpoczną się zdjęcia do filmu „Chopin, Chopin” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Tytułowego bohatera zagra Eryk Kulm Jr. Premiera planowana jest na 2025 rok.

Zdjęcia do filmu kręcone będą w Polsce, Francji i na Majorce. Producentem jest Akson Studio, które zrealizowało do tej pory takie obrazy jak: „Ostatnia wieczerza”, „Filip”, „Teściowie”, „Powidoki”, „Miasto 44”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”. Scenariusz do filmu „Chopin, Chopin” napisał Bartosz Janiszewski. Jak informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, budżet produkcji ma wynieść ponad 64 mln zł, z czego dotacja PISF stanowi 6 mln zł.

Najdroższą polską produkcją jest „Quo vadis” z 2001 r. — budżet filmu w reżyserii Jerzego Kawalerowicza wyniósł ponad 76 mln zł. Na drugim miejscu do tej pory plasował się film „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z budżetem ok. 48 mln zł.

Chopin wypowiedział muzyczną wojnę przeszłości – i ją wygrał. Bez niego jazz i wiele innych nurtów w muzyce nie byłyby takie, jakie znamy. W jego krótkim życiu towarzyszyły mu trzy siły: miłość, muzyka, choroba, które walczyły o niego do końca. I o tym właśnie będzie film „Chopin, Chopin!” o losie i psychice unikalnego, pięknego człowieka „– mówi Michał Kwieciński, reżyser filmu.

W rolę Fryderyka Chopina wcieli się Eryk Kulm Jr, który za główną rolę w filmie „Filip” Michała Kwiecińskiego otrzymał Polską Nagrodę Filmową – Orła, nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością.  a także nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich.

Wszystkie utwory Chopina, które pojawią się w filmie, Kulm Jr wykona samodzielnie.

O autorze