Ennio Morricone zmarł w wieku 91 lat

0

Zmarł Ennio Morricone, legendarny kompozytor muzyki filmowej i dyrygent – podały w poniedziałek media. Włoch był twórcą muzyki do ponad 500 filmów, wśród których znajdowały się m.in. „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Nietykalni”, „Cinema Paradiso”, „Misja”, „Koneser”, „Frantic” czy „Nienawistna Ósemka”. Za swoją pracę dwukrotnie nagrodzony został Oscarami (w tym jednym honorowym).

Współpracował z legendami kina, tworzył muzykę do dzieł m.in. Briana De Palmy, Terrence’a Malicka czy Quentina Tarantino. Był kilka razy nominowany do Oscara. W 2007 roku otrzymał honorową nagrodę Akademii Filmowej, a w 2015 roku zdobył statuetkę za muzykę do „Nienawistnej ósemki”.

Jak podają włoskie media, Ennio Morricone kilka dni temu trafił do szpitala po tym, jak upadł i złamał kość udową. Muzyk trafił do rzymskiej kliniki, w której dzisiaj zmarł.

Artysta kilkukrotnie koncertował w Polsce, po raz ostatni w styczniu zeszłego roku. Występ w krakowskiej Tauron Arenie był częścią pożegnalnej trasy koncertowej „90th Celebration Concert”, po zakończeniu której Morricone planował skoncentrować się wyłącznie na komponowaniu.

O autorze