„Elektra” Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z okazji 100-lecia istnienia Salzburger Festspiele w Multikinie!

0

Już w najbliższą środę w ramach cyklu „Opera & Ballet w Multikinie” będzie można zobaczyć „Elektrę” Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakl miał swoją premierę podczas obchodów 100-lecia istnienia Festiwalu w Salzburgu w 2020 roku.

Inscenizację opery „Elektra” dla Salzburga przygotował Krzysztof Warlikowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów przełomu XX i XXI wieku, założyciel i dyrektor kultowego Nowego Teatru w Warszawie. Artysta specjalizuje się w nowych odczytaniach greckich mitów. Jubileuszowy spektakl poprowadził Franz Welser-Möst, jeden z najważniejszych dyrygentów operowych świata. Rolę Elektry tuż po prapremierze (1909) okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Istotnie, Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitajmestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem: siostrą Chrysotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa.

„Elektrę” przygotowaną z okazji 100-lecia istnienia Salzburger Festspiele widzowie zobaczą 19 stycznia 2022 roku w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar,  Sopot, Szczecin, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

W dalszej kolejności Multikino zaprezentuje m.in. „Traviatę” Verdiego w inscenizacji z Opera national de Paris z Pretty Yende w tytułowej roli czy „Lohengrina” Wagnera zrealizowanego przez Festiwal w Bayreuth z udziałem znakomitych polskich śpiewaków – Piotra Beczały i Tomasza Koniecznego.

O autorze