Dwójka – Polskie Radio. Retransmisja koncertu z okazji obchodów Bastille Day w Paryżu

1

14 lipca z okazji Święta Narodowego Francji, u podnóża Wieży Eiffla odbędzie się koncert Orchestre National de Paris pod batutą Valery’ego Gergieva. Przed publicznością zaprezentują się takie gwiazdy opery, jak m.in. Diana Damrau, Nadine Sierra, Bryan Hymel, Ludovic Tézier, Anita Rachvelishvili.

W programie koncertu znajdują się utwory kompozytorów rosyjskich – Prokofiewa, Rimskiego-Korsakowa, Musorgskiego, Szostakowicza. Dodatkowo usłyszeć będzie można między innymi kompozycje Pucciniego, Mozarta, J. Straussa, Verdiego, Bizeta i Berlioza. Za zakończenie wieczoru tradycyjnie wykonana zostanie Marsylianka.

Koncert rozpocznie się o g. 21 i będzie transmitowany na antenie France 2 oraz na antenach radiowych dwudziestu krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. W radiowej Dwójce retransmisja koncertu zaplanowana jest na 15 lipca (sobota), o godz. 19.00.

Święto Narodowe Francji obchodzone jest jako uroczystość państwowa 14 lipca od 1880 r. Upamiętnia wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 r.

O autorze