„Don Giovanni” w domu dla obłąkanych

0

9 lutego we Wrocławiu odbędzie się premiera „Don Giovanniego” Wolfganga A. Mozarta. Uznawana za najdoskonalsze dzieło swego gatunku opera pełna jest wyjątkowych arii, duetów i ansambli, świetnie skomponowanych scen zespołowych, a także posiada zapadającą w ucho melodykę, genialną harmonikę oraz idealne zespolenie warstwy muzycznej z librettem.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Brazylijczyk Andre Heller-Lopes, który realizował spektakle m.in. w Argentynie, Urugwaju, Portugalii, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Przed polską publicznością zadebiutował latem 2018 roku inscenizacją „Rzekomej ogrodniczki” Mozarta przygotowaną dla Opery Śląskiej.

Całość muzycznie poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Zgodnie z koncepcją reżysera powstaje spektakl klasyczny, zawierający pewnego rodzaju „inscenizacyjny pazur”. Od strony wizualnej odnajdziemy w nim wiele odniesień do kultury iberyjskiej i południowoamerykańskiej.

Scenografia inspirowana jest także wielką biblioteką w portugalskiej Mafrze. Dramaturgia spektaklu oparta jest o element szaleństwa, które znajduje reżyser niemal w każdej scenie opery; koncepcja ta pozwala na umieszczenie akcji opery w domu dla obłąkanych i przedstawić dwa światy – personelu medycznego oraz pacjentów. Cały spektakl jest terapią szokową Don Giovanniego.

W partiach solowych usłyszmy Daniela Mirosława i Tomasza Rudnickiego (Don Giovanni), Tatianę Gavrilovą i Agnieszkę Sławińską (Donna Anna), Bartosza Urbanowicza i Marco Camastrę (Leporello) oraz Bożenę Bujnicką, Aleksandrę Opałe i Agnieszkę Adamczak-Hutek (Donna Elwira). Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra Opery Wrocławskiej.

O autorze