„Don Carlos” w reżyserii Warlikowskiego wydarzeniem sezonu w Paryżu

0

Opera National de Paris ogłosiła w środę plany na sezon 2017/2018. W wywiadzie udzielonym tuż przed publikacją repertuaru, dyrektor paryskiej opery Stéphane Lissner uznał za najbardziej oczekiwane wydarzenie przyszłego sezonu premierę „Don Carlosa” Verdiego w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Dzieło zostanie wystawione w języku francuskim bez żadnych skrótów (czas trwania to niemal 5 godzin), a w obsadzie znajdą się największe nazwiska świata opery – Jonas Kaufmann, Ildar Abdrazakov, Sonya Yoncheva, Elina Garanca, Ekaterina Gubanova, Ludovic Tézier. Wśród wykonawców nie brakuje również polskich akcentów – na paryskiej scenie zaprezentują się Andrzej Filończyk, Tomasz Kumiega, Michał Partyka, Krzysztof Bączyk. Premiera 10 października.

To nie jedyna opera wystawiana przez Warlikowskiego w Paryżu – wiosną przyszłego roku zaprezentuje on również dyptyk „Zamek Sinobrodego” Bartoka / „Głos ludzki” Poulenca z Ekateriną Gubanovą w roli Judith.

W takcie całego sezonu zaprezentoanych będzie 21 oper, w tym 9 to produkcje premierowe. Poza „Don Carlosem” zaliczają się do nich „La Ronde” Boesmansa, „La Boheme” Pucciniego, „Jeptha” Handla, „Only the Sound Remains” Saariaho z Phillipe Jaroussky’m w roli głównej, „Parsifal” Wagnera, „Boris Godunov” Mussorsky’ego (w tytułowej roli Ildar Abdrazakov) i „Don Pasquale” Donizettiego.

Gwiazdorską obsadę skompletowano w „La Boheme” Pucciniego – Sonya Yoncheva (Mimi), Atalla Ayan (Rodolfo) i znakomity polski baryton Artur Ruciński w roli Marcelo. Orkiestrę poprowadzi jeden z najlepszych obecnie dyrygentów na światowej scenie – Gustavo Dudamel. Przedstawienie będzie można zobaczyć w grudniu tego roku.

Warto również zwrócić uwagę na wznawiane inscenizacje. Dużym powodzeniem wśród widzów bez wątpienia cieszyć się będzie żelazna pozycja repertuaru operowego – „Traviata” Verdiego z Anną Netrebko i Mariną Rebeką w roli Violetty. Na scenie towarzyszyć im będą m.in. Placido Domingo oraz Charles Castronovo.

Aleksandra Kurzak zadebiutuje w dwóch nowych rolach w swoim repertuarze – jako Alice Ford w „Falstaffie” Verdiego u boku między innymi Bryna Terfela i pod kierownictwem muzycznym Fabio Luisiego (spektakle w październiku i listopadzie), a także jako Vitellia w „Łaskawości Tytusa” Mozarta (listopad/grudzień 2017). 8 lipca z recitalem wystąpi z kolei Piotr Beczała.

Ciekawie zapowiada się również „Bal maskowy” Verdiego między innymi z Marcelo Alvarezem i Anją Harteros oraz Sondrą Radvanovsky dzielącymi rolę Amelii.

Sondra Radvanovsky zaśpiewa również partię Leonory w „Trubadurze” Verdiego, a w rolę Manrica wcielą się aż trzej doskonale znani publiczności tenorzy – Marcelo Alvarez, Roberto Alagna i Yusif Eyvazov.

O autorze