„Dialogi karmelitanek” na żywo w kinach

3

„Dialogi karmelitanek” na scenie The Metropolitan Opera to spełnienie jednego z marzeń nowego dyrektora muzycznego nowojorskiej sceny Yannicka Nézet-Séguina. Transmisja do kin w całej Polsce odbędzie się już 11 maja.

W postaci mniszek z klasztoru karmelitanek w Compiègne wciela się cała plejada gwiazd światowej opery. Amerykański mezzosopran Isabel Leonard wystąpi jako Blanche de la Force, młoda adeptka przybywająca do klasztoru. Adrianne Pieczonkę usłyszymy jako nową przeoryszę Panią Lidoine. W roli siostry Konstancji zobaczymy Erin Morley, Karen Cargill wystąpi jako Matka Maria, a Karita Mattila wcieli się postać starej przeoryszy Pani de Croissy. Spektaklem dyryguje Yannick Nézet-Séguin.

Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Młoda i wrażliwa arystokratka Blanka de la Force wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanka dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.

Lista miejsc, w których można oglądać transmisję z Metropolitan Opera: http://new.nazywowkinach.pl/met-in-hd/gdzie-obejrzec

O autorze