„Czasy Moniuszki” – Gala Operowa w udziałem Aleksandry Kurzak w Katowicach

46

5 maja mija 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów, nazywanego ojcem „polskiej opery narodowej”. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowało ciekawe propozycje obchodów, z czego jedną z najbardziej interesujących jest Gala Operowa „Czasy Moniuszki” w  NOSPR, którą uświetni Aleksandra Kurzak.

3 maja w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach będzie można posłuchać arii pochodzących z „Halki” i „Strasznego dworu” oraz fragmentów rzadziej wykonywanych oper Moniuszki – „Hrabiny” i „Parii”. Znana sopranistka zaprezentuje się również w repertuarze verdiowskim, który z powodzeniem śpiewa na całym świecie – jako tytułowa Traviata czy Desdemona z opery „Otello”. Kolejnym koncertowym wcieleniem artystki będzie Elena z „Nieszporów sycylijskich” oraz Elżbieta z „Don Carlosa”, w której to roli zadebiutuje jesienią w Opéra national de Paris.

Aleksandra Kurzak to światowej sławy śpiewaczka występująca na najważniejszych scenach operowych świata m. in. w Metropolitan Opera, Teatro alla Scala, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Opery w San Francisco czy Opery w Los Angeles, wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami, w 2018 roku odznaczona złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W trakcie galowego wieczoru towarzyszyć jej będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Yvana Cassara.

O autorze