„Czarodziejski flet” na koniec sezonu w Teatrze Wielkim w Poznaniu

5

W Teatrze Wielkim trwają próby do ostatniej premiery sezonu – „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, która odbędzie się 10 czerwca. Nową inscenizację przygotowuje Sjaron Minailo, izraelski reżyser specjalizujący się w eksperymentalnym wystawianiu oper.

Jednym z jego największych sukcesów było wystawienie (we współpracy z dyrygentem libańskiego pochodzenia Bassemem Akiki) opery „Medúlla” Björk – islandzkiej kompozytorki i wokalistki muzyki alternatywnej.

W nowej inscenizacji, performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje „Czarodziejski flet” jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów. Poetycka estetyka spektaklu jest zainspirowana sztukami wizualnymi i rytualną choreografią. Specjalnie na potrzeby poznańskiej premiery, kompozycja została wzbogacona nowymi tekstami mówionymi w języku polskim. Orkiestra Teatru Wielkiego przygotowywana jest do wykonania jednego z najsłynniejszych dzieł Mozarta przez maestro Gabriela Chmurę.

W przedstawieniu wystąpią (I/II obsada): Paweł Brożek / Piotr Friebe (Tamino), Roma Jakubowska – Handke / Monika Mych – Nowicka (Pamina), Jaromir Trafankowski / Jan Żądło (Papageno), Maria Antkowiak / Magdalena Stefaniak (Papagena), Szymon Kobyliński i Rafał Korpik (Sarastro), Aleksandra Olczyk / Alina Adamska – Raitarovskyi (Królowa Nocy), Marek Szymański / Karol Bochański (Monostatos). Uwagę zwraca również nazwisko Olgi Maroszek w roli III damy w premierowej obsadzie.

Spektakle zaplanowane są na 10, 11, 13 czerwca.

O autorze