„Cyganeria” na kanale YouTube i otwarcie wystawy „Zobacz Operę” w Operze Krakowskiej

0

Z okazji Dnia Teatru Publicznego Opera Krakowska przygotowała transmisję „Cyganerii” Pucciniego oraz wystawę „Zobacz Operę”, którą będzie można zwiedzać w siedzibie teatru.  Emisja spektaklu na kanale YouTube oraz otwarcie wystawy zaplanowane jest na 21 maja o godz. 11.00

Dzień Teatru Publicznego wielu widzom na pewno kojarzy się z cieszącą się dużą popularnością akcją sprzedaży biletów w specjalnej cenie, jak np. „Bilet za 350 groszy”. W tym roku została ona odwołana z powodu pandemii koronawirusa i po raz pierwszy teatry w Polsce świętują w przestrzeni wirtualnej, od 16 do 23 maja.

„Cyganeria” Pucciniego w realizacji Laco Adamika to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych spektakli w repertuarze Opery Krakowskiej. W nagraniu zarejestrowanym podczas premiery 25 września 2015 roku zobaczymy w głównych rolach: Tomasza Kuka (Rodolfo), Iwonę Sochę (Mimi), Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha (Musetta). Przedstawienie będzie dostępne za darmo na kanale YouTube Opery Krakowskiej (https://youtu.be/LrpAKRxBGHc) od 21 maja, godz. 11.00 do 24 maja, godz. 11.00

Zgodnie ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z koronawirusem, swoją przestrzeń otworzyły dla Widzów galerie i muzea. Opera Krakowska, dysponując przestronnym wnętrzem Galerii Opera również zaprasza do zwiedzania. Teatr przygotował dla Widzów bogatą wystawę najbardziej charakterystycznych elementów scenografii, rekwizytów i kostiumów z osiemnastu spektakli operowych, operetkowych i baletowych, m.in. z „Toski”, „Dziadka do orzechów”, „Ariadny na Naxos”, „Madame Butterfly” czy elementy „Orfeusza w piekle” – spektaklu, który wciąż czeka na swoją premierę. Autorami zbiorów są wybitni artyści od lat współpracujący z naszym teatrem: Barbara Kędzierska, Michał Znaniecki, Anna Sekuła, Zofia de Ines, Giorgio Madia czy Bożena Pędziwiatr. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja nagrań archiwalnych, m.in. „Diabłów z Loudun” niedawno zmarłego Krzysztofa Pendereckiego, czyli spektaklu, od którego rozpoczęła się działalność teatru we własnym gmachu przy ul. Lubicz 48. Zwiedzanie wystawy, która otwarta pozostanie do 30 czerwca 2020 roku, będzie się odbywać przy zachowaniu najważniejszych zasad sanitarnych, m.in. stosowaniu płynów odkażających, używania rękawiczek ochronnych, zakładaniu maseczek przez zwiedzających i zachowaniu odpowiedniej odległości.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku, od godziny 11:00 do 18:00 z przerwą od 14:00 do 15:00 w celu przeprowadzenia odkażania oraz w soboty od 11:00 do 15:00. Wstęp na wystawę jest wolny.

O autorze