„Cicha noc” – 200 lat kolędy wszech czasów

40

„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” – to słowa jednej z najpopularniejszych kolęd, którą w wigilię Bożego Narodzenia śpiewają wierni w ponad 300 językach na całym świecie.

Historia kolędy rozpoczyna się od wiersza, który w 1816 roku napisał Joseph Mohr -wikary z Salzburga, pełniący ówcześnie posługę duszpasterską w górskiej wiosce Mariapfarr. Dwa lata później młody ksiądz pokazał ów tekst nauczycielowi i organiście Franzowi Xaverowi Gruberowi, który skomponował do niego melodię.

Swój utwór po raz pierwszy wykonali w wigilię Bożego Narodzenia 1818 roku w wiejskim kościółku św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga w aranżacji na dwa głosy i gitarę, ponieważ tuż przed rozpoczęciem pasterki kościelne organy odmówiły posłuszeństwa.

Kolęda bardzo spodobała się w Austrii, a później na całym świecie. Jej autorstwo przypisywano Haydnowi, a nawet Mozartowi. Jej sława jest tak wielka, że jest nie tylko najczęściej wykonywaną kolędą, ale również najpopularniejszą pieśnią. W 2011 roku trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO.

O autorze