Charles Castronovo, Ambrogio Maestri, Lianna Haroutounian, Ekaterina Siurina i Rafał Siwek w spektaklach Opery Wrocławskiej!

0

Nowa dyrekcja Opery Wrocławskiej, która rozpoczęła pracę latem tego roku, zaprezentowała na dzisiejszej konferencji prasowej repertuar nowego sezonu artystycznego.

Sezon rozpocznie seria pięciu koncertów z udziałem znanych melomanom na całym świecie zagranicznych artystów – Charlesa Castronovo, Ekateriny Siuriny, Lianny Haroutounian, polskich solistów o ugruntowanej pozycji, takich jak Małgorzata Walewska, Arnold Rutkowski, Remigiusz Łukomski czy Monika Ledzion, a także młodych i utalentowanych śpiewaków – Piotra Buszewskiego, Joanny Zawartko i Szymona Mechlińskiego.

W okresie od października do grudnia na scenie Opery Wrocławskiej będzie można zobaczyć wznowienia przedstawień takich jak „Nabucco” Verdiego, „Poławiacze pereł” Bizeta, „Kopciuszek” Rossiniego, „Cyganeria” Pucciniego, „Dziadek do orzechów – Opowieść wigilijna” Czajkowskiego w cieszącej się dużym zainteresowaniem publiczności adaptacji choreograficznej Youriego Vámosa, a także spektakle dla najmłodszych tj. „Pchła szachrajka” Małeckiego. Zaplanowane są również koncertowe wykonanie „Strasznego dworu” Moniuszki z udziałem Edyty Piaseckiej, Elwiry Janasik, Remigiusza Łukomskiego i Stanisława Kuflyuka, jak i koncerty symfoniczne, wieczór operetkowy, wieczór pieśni patriotycznej i koncerty kolędowe. Niewątpliwą atrakcją jest występ Rafała Siwka u boku Mikołaja Zalasińskiego, Kariny Skrzeszewskiej i Łukasza Załęskiego w „Nabucco” oraz obsada „Cyganerii”, w której znaleźli się znakomici śpiewacy młodego pokolenia – Adriana Ferfecka i Piotr Buszewski oraz Simona Mihai, którą publiczność może pamiętać chociażby z transmisji „Cyganerii” z Royal Opera House. Z Adrianą Ferfecką oraz m.in. Ewą Majcherczyk i Grzegorzem Szostakiem będzie można przywitać Nowy Rok, kiedy to zaprezentowane zostaną fragmenty „Traviaty”, „Cyganerii” i „Napoju miłosnego”.

Na styczeń zaplanowano premierę „Carmen” Bizeta w reżyserii Marii Sartovej, która z powodu epidemii nie odbyła się wiosną tego roku. Zmieniła się jednak obsada spektaklu. W tytułowej roli wystąpią Monika Ledzion-Porczyńska i Monika Korybalska, w Don Jose wcieli się podziwiany przez publiczność na całym świecie tenor Charles Castronovo oraz Paweł Skałuba, jako Micaela wystąpi Ekaterina Siurina i Bożena Bujnicka, a partię Escamillo wykona Szymon Komasa.  W kolejnych miesiącach wystawiona zostanie „Tosca” Pucciniego i „Cosi fan tutte” Mozarta. Dyrekcji udało się zaprosić absolutnie topowego barytona Ambrogio Maestri, który zaprezentuje się we Wrocławiu w roli Scarpii. Tytułową partię wykona Ewa Biegas oraz Eliza Kruszczyńska, partię Cavaradossiego zaśpiewa Arnold Rutkowski i Giorgi Sturua. Spektakularne zakończenie sezonu zapewni superwidowisko w Hali Stulecia, którym w tym roku będzie „Don Carlo” Verdiego. Wyreżyseruje je doświadczony w realizacji tego typu przedsięwzięć Michał Znaniecki, a zaśpiewają pochodząca z Armenii Lianna Haroutounian, Ewa Biegas, Monika Ledzion – Porczyńska, Berandetta Grabias, Arnold Rutkowski,  Rafał Siwek, Marcin Bronikowski, Mariusz Godlewski. W drugiej części sezonu nie zabraknie również spektakli, które już wcześniej gościły na afiszu teatru – „Don Giovanni” Mozarta z Hubertem Zapiórem w tytułowej roli, „Madama Butterfly” Pucciniego, w której będzie można podziwiać debiutującą w roli Joannę Woś, „Skrzypek na dachu” Bocka czy „Giselle” Adama. Wielbicieli tańca klasycznego ucieszy na pewno Gala Baletowa.

Halina Ołdakowska, dyrektor teatru zapowiada, że jednym z istotnych kierunków, w którym zmierzać będzie Opera Wrocławska, jest promocja młodych talentów, a do obsady „Cosi fan tutte” zostali zaproszeni studenci i absolwenci uczelni muzycznych.

Bilety na cały sezon będą dostępne w sprzedaży od przyszłego tygodnia.

O autorze