Berliner Philharmoniker zagrali po raz pierwszy od czasu wprowadzania lockdownu!

0

Powtórka koncertu legendarnych Filharmoników Berlińskich pod batutą Kiryła Petrenki będzie dostępna online na platformie https://www.digitalconcerthall.com/de/live już w najbliższą sobotę, 2 maja o godz. 19.00. Filharmonia Berlińska zamierzała świętować swe urodziny (Berlińscy Filharmonicy powstali 1 maja 1882 roku) koncertem jubileuszowym w Tel-Avivie, jednak z powodu epidemii muzycy zagrali w kameralnym składzie w swojej siedzibie w Berlinie.

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w kulturę. Odwołane zostały spektakle operowe, koncerty i festiwale, a działalność instytucji kultury przeniosła się do Internetu. Przebywający w domach artyści wrzucają do sieci nagrania swoich występów, a także dzielą się ze swoimi fanami obrazkami z życia codziennego. Metropolitan Opera zorganizowała spektakularną galę, w trakcie której ponad 40 związanych z tym teatrem artystów zaśpiewało prosto ze swoich domów za pośrednictwem Skype’a (za wyjątkiem Anny Netrebko i Yusifa Eyvazova, którzy udostępnili nagrany wcześniej materiał). Koncert na podobnych zasadach zapowiedział Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, który już dziś o 21.00 zaprasza na wirtualną galę.

Z powodu wypłaszczania się krzywej zachorowań na COVID-19 w niektórych krajach obostrzenia dotyczące dystansu społecznego zaczynają być luzowane, umożliwiając muzykom ponowne spotkanie na scenie.

Działalność Berlin Philharmonie została zawieszona 11 marca decyzją Senatu o odwołaniu zaplanowanych wcześniej wydarzeń kulturalnych w większych publicznych instytucjach kultury: teatrach, operach i salach koncertowych Berlina. 12 marca Filharmonicy Berlińscy zagrali przy pustej sali, a dzięki streamingowi ich koncert obejrzeli melomani na całym świecie. Po kilku tygodniach społecznej kwarantanny członkowie orkiestry spotkali się ponownie, by w okrojonym składzie znów zagrać koncert odbywający się bez udziału publiczności i  w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego.

W programie znajduje się IV Symfonia Mahlera (partię sopranu zaśpiewa Christiane Karg), a także utwory takich kompozytorów jak Arvo Pärt, György Ligeti, Samuel Barber.

W maju przyszłego roku Berliner Philharmoniker zagrają w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie, by kontynuować tradycję uroczystych obchodów rocznicy swego powstania w miejscach o szczególnym znaczeniu dla Europy.

O autorze