Artystyczne plany Opery Wrocławskiej na nowy sezon

3

Opera Wrocławska ogłosiła plany repertuarowe na sezon 2019/2020. Premierowe produkcje, jakie zostaną zaprezentowane w nowym sezonie to m.in. „Traviata”, „Zemsta nietoperza”, „Carmen” oraz „Dziadek do orzechów”. W czerwcu zaplanowana jest realizacja superwidowiska baletowego „Planety” Holsta.

Sezon zainauguruje prapremiera opery Zygmunta Krauzego „Yemaya-Królowa Mórz”, do której libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, autorka przedstawienia pod tym samym tytułem wystawianego we Wrocławskim Teatrze Lalek. Kolejnym spektaklem familijnym przygotowywanym przez Operę Wrocławską jest „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka, którego premiera odbędzie się w maju przyszłego roku.

Wrocławski teatr operowy stawia jednak głownie na cieszące się od lat największą popularnością wśród melomanów tytuły, które będzie można obejrzeć w nowej odsłonie. „Traviata” Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej będzie sceniczną realizacją superprodukcji, którą widzowie zobaczą po raz pierwszy już jutro na placu Wolności. „Zemstę nietoperza” przygotowuje aktor i reżyser teatralny Andrzej Strzelecki, a kostiumy do tej słynnej operetki zaprojektuje Maciej Zień. Nad nową inscenizacją „Carmen” pracuje z kolei Maria Sartova, która obecnie zajmuje się reżyserią, ale wcześniej była m.in. solistką Opery Wrocławskiej. Choreografię do „Dziadka do orzechów” przygotowuje natomiast Youri Vámos, który będzie pracował w Polsce po raz pierwszy.

Dla miłośników baletu poza „Dziadkiem do orzechów” i superwidowiskiem „Planety” przygotowano również premierę spektaklu „Baroque, mon amour” do muzyki Jana Sebastiana Bacha, Pawła Mykietyna i Alfreda Schnittke.

Niespodzianką będą nazwiska solistów Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali, których występy uświetnią tegoroczną galę sylwestrową w Operze.

 

 

O autorze