Artur Ruciński, Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha i Tomasz Kuk w koncercie „Arie Oper Świata” w Operze Krakowskiej

0

Na zakończenie sezonu artystycznego w Operze Krakowskiej odbędzie się koncert „Arie Oper Świata” W programie znajdą się arie, duety i fragmenty baletowe ze słynnych oper. Koncert w wykonaniu Moniki Korybalskiej, Katarzyny Oleś-Blachy i Tomasza Kuka z gościnnym udziałem Artura Rucińskiego będzie można zobaczyć 25 czerwca o g. 20.00 w siedzibie Opery.

Coroczny cykl letnich koncertów „Arie Oper Świata” cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród  krakowskiej publiczności, a to za sprawą atrakcyjnego programu w wykonaniu uznanych artystów. Oprócz solistów Opery Krakowskiej biorą w nim udział także polscy śpiewacy o międzynarodowej renomie – w poprzednich edycjach można było usłyszeć m.in. Małgorzatę Walewską, Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę czy Aleksandrę Kurzak.

W tegorocznym koncercie wystąpi Artur Ruciński, światowej sławy baryton przeżywający obecnie rozkwit kariery na najsłynniejszych operowych scenach – śpiewa m.in. w mediolańskim Teatro alla Scala, londyńskim Covent Garden, nowojorskiej Metropolitan Opera, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, San Francisco Opera czy Deutsche Oper Berlin. Jest on dobrze znany także krakowskiej publiczności – na deskach Opery Krakowskiej kreował już m.in. partię Księcia Jeleckiego w  „Damie pikowej” (2008),  Lorda Ashtona w „Łucji z Lammermoor” (2008/09) czy księdza Grandier w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego (2008).

W programie nie zabraknie dobrze znanych publiczności fragmentów z operowych arcydzieł Belliniego, Donizettiego, Verdiego, Czajkowskiego czy Bizeta. Szczególne miejsce w repertuarze zajmą ustępy z dzieł wybitnych twórców polskiej sztuki operowej – Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to m.in. aria Stefana (słynna „Aria z kurantem”) i Mazur ze „Strasznego dworu” czy Tańce góralskie z „Manru” – jedynego dzieła scenicznego Paderewskiego i jedynej polskiej opery, która do tej pory została wystawiona w nowojorskiej Metropolitan Opera.

„Arie Oper Świata”, 25 czerwca, g. 20.00, Opera Krakowska (Duża Scena)

Obsada
Artur Ruciński
Monika Korybalska
Katarzyna Oleś-Blacha
Tomasz Kuk

Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej

Dyrygent: Tomasz Tokarczyk

O autorze