Arena di Verona Festival przełożony na 2021 rok, latem tego roku planowane koncerty z udziałem gwiazd

0

Tegoroczna edycja Festiwalu Operowego w Arena di Verona została odwołana z powodu pandemii koronawirusa – poinformowali we wtorek organizatorzy.

Program letniego festiwalu obejmował w tym roku premierę nowej inscenizacji „Pajaców” / „Rycerskości wieśniaczej”, w której Aleksandra Kurzak miała wystąpić jako Nedda i zadebiutować w partii Santuzzy. Jedyny spektakl z udziałem pary światowej sławy śpiewaków – Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni wyznaczony był na 8 sierpnia. W trakcie festiwalu publiczność miała zobaczyć również m.in. „Aidę” i „Nabucca” z regularnie pojawiającym się w Weronie i cieszącym się międzynarodową renomą basem Rafałem Siwkiem, a także ubiegłoroczną „Traviatę” będącą ostatnią produkcją legendarnego włoskiego reżysera Franca Zeffirellego. W ramach festiwalowych wydarzeń planowano również koncerty takich gwiazd jak Anna Netrebko, Plácido Domingo i Jonas Kaufmann. Organizatorzy deklarują, że tegoroczny program zostanie zrealizowany w 2021 roku, a finansowe koszty odwołania imprezy szacują na 20 mln euro.

Przedstawiciele Fundacji Arena di Verona zapowiedzieli równocześnie, że jeszcze w 2020 roku planują projekt „Nel cuore della musica”, który ma polegać na organizacji serii koncertów odbywających się z zachowaniem reżimu sanitarnego i przy zredukowanej z 13.500 do 3.000 liczbie miejsc siedzących dla publiczności. Ideę organizacji koncertów, które mogłyby się odbyć późnym latem wsparli artyści tacy jak Marcelo Álvarez, Marco Armiliato, Roberto Aronica, Daniela Barcellona, Ezio Bosso, Plácido Domingo, Yusif Eyvazov, Vittorio Grigolo, Francesco Meli, Anna Netrebko, Leo Nucci, Daniel Oren, Lisette Oropesa, Michele Pertusi, Saimir Pirgu, Anna Pirozzi, Marina Rebeka, Luca Salsi, Fabio Sartori, Ekaterina Semenchuk, María José Siri, Sonya Yoncheva. Szczegóły projektu przedstawione zostaną po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń od włoskich władz.

Arena di Verona to największy na świecie festiwal operowy odbywający się na świeżym powietrzu. Od 1913 roku, z przerwami na okres dwóch wojen światowych, występowały tam podczas organizowanych rokrocznie letnich festiwali największe nazwiska światowej wokalistyki, m.in. Placido Domingo, Jose Carreras czy Maria Callas.

O autorze