Anna Netrebko uhonorowana nagrodą Österreichischer Musiktheaterpreis

4

We wtorek wieczorem w Grafenegg odbyła się jubileuszowa gala, w trakcie której po raz dziesiąty przyznano nagrody Österreichischer Musiktheaterpreis dla wyróżniających się artystów i produkcji operowych zrealizowanych w Austrii.

Największym triumfatorem konkursu okazała się Wiener Staatsoper, do której trafiło pięć nagród w kategoriach „debiut roku”, „najlepsza drugoplanowa rola męska”, „najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca”, „najlepsza pierwszoplanowa rola męska” i „najlepszy dyrygent”. Ponadto Wiener Staatsoper wraz z telewizją ORFIII zostały uhonorowane za „odwagę i zachętę w trakcie pandemii” jaką instytucje te wykazały się organizując koncert „Gramy dla Austrii”.

Statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą otrzymała Anna Netrebko („Macbeth” Verdiego w Wiener Staatsoper), a w kategorii pierwszoplanowej roli męskiej doceniony został Georg Zeppenfeld („Parsifal” Wagnera w Wiener Staatsoper). Debiutem roku okrzyknięto kreację Very-Lotte Boecker w „Carmen” Bizeta (Wiener Staatsoper). Doceniono również muzyczne kierownictwo Philippe’a Jordana, który otrzymał nagrodę za cały przepracowany w Wiener Staatsoper sezon artystyczny.

Za „najlepszą produkcję operową” uznano „Ognistego anioła” Prokofiewa w inscenizacji przygotowanej przez Andreę Breth, której przyznano również nagrodę w kategorii „najlepszy reżyser”.

Nagrody za role drugoplanowe trafiły do Katherine Lerner za „Twice through the Heart“ Turnage’a w Landestheater Linz i Freddie’go de Tommaso w „Macbethcie” Verdiego w Wiener Staatsoper.

Nagroda specjalna przyznawana przez media powędrowała do Eliny Garancy. Najlepszą międzynarodową produkcją teatru operowego została „Łucja z Lammermoor” Donizettiego zrealizowana w 2021 roku przez Tatjanę Gürbacę dla Opernhaus Zürich.

O autorze