Anna Netrebko i Elīna Garanča wystąpią w „Don Carlo” Verdiego na otwarcie sezonu w La Scali

0

Repertuar na nowy sezon artystyczny ogłosił w tym tygodniu Teatro alla Scala. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sezon otworzy premiera „Don Carlo” Verdiego. Dyrektor Dominque Meyer zapowiadał w marcu, że w obsadzie spektaklu znajdzie się Anna Netrebko (Elżbieta) oraz Ildar Abdrazakov (Król Filip). Finalnie zaśpiewają w nim René Pape, Francesco Meli, Luca Salsi, Ain Anger, Anna Netrebko i Elīna Garanča. Spektakl wyreżyseruje Lluis Pasqual, a za pulpitem dyrygenckim stanie Riccardo Chailly.

Anna Netrebko będzie występować podczas uroczystego otwarcia sezonu w La Scali już po raz szósty w swojej karierze, ostatnio dwa lata temu w „Makbecie” Verdiego. Rosyjska diva zadebiutowała ostatnio w roli Abigaille w „Nabucco” Verdiego podczas Festiwalu w Wiesbaden. Tegoroczna edycja wydarzenia dedykowana była wszystkim więźniom politycznym (także tym przetrzymywanym w Rosji i Białorusi), w związku z czym zaangażowanie Netrebko wzbudziło liczne protesty.

Teatro alla Scala nie stroni od kontrowersji – w grudniu 2022 roku na otwarcie sezonu zagrano „Borysa Godunowa” Musorgskiego, a jako wykonawcę głównej roli zaangażowano Ildara Abdrazakova, któremu podobnie jak Netrebko przypisuje się proputinowskie sympatie.

Teatr nie szczędzi jednak środków i stawia na gwiazdy pierwszej wielkości. W styczniu tytułową partię w „Medei” Cherubiniego wykona Sonya Yoncheva, w lutym Luca Salsi i Charles Castronovo wystąpią w „Simonie Boccanegrze” Verdiego, a w marcu Marina Rebeka pojawi się w „Wilhelmie Tellu” Rossiniego.

W kwietniu ciekawie zapowiada się „Rycerskość wieśniacza” / „Pajace”, w której wystąpią m.in. Elīna Garanča, Amartuvshin Enkhbat, Irina Lungu i Mattia Olivieri. 

Mattia Olivieri to młody baryton, który od kilku sezonów robi olśniewającą karierę. W La Scali zaśpiewa również w „Don Pasquale” Donizettiego, w którym partnerować mu będą m.in. Ambrogio Maestri i Lawrence Brownlee.

Anna Netrebko powróci na mediolańską scenę w czerwcu jako tytułowa Turandot w operze Pucciniego. Występować z nią będą m.in. Yusif Eyvazov, Roberto Alagna i Rosa Feola.

O autorze