Angela Gheorghiu w Teatrze Wielkim w Łodzi

4

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, 10 czerwca w Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpi Angela Gheorghiu. Podczas koncertu solistce towarzyszyć będzie orkiestra łódzkiej opery.

Rumuńska sopranistka debiutowała w roku 1990 w Cluj partią Mimi w „Cyganerii” Pucciniego. Dwa lata później występowała już między innymi na scenach Wiener Staatsoper, Metropolitan Opera oraz Royal Opera House.

W tym miesiącu podczas spektaklu “Adriana Lecouvreur” Francesca Cilei, artystka obchodziła 25-lecie obecności na scenie londyńskiej opery. Pierwszy raz na deskach Royal Opera wystąpiła w 1992 roku w roli Mimi w „Cyganerii” oraz Zerliny w „Don Giovannim” Mozarta. Światową sławę przyniósł jej występ w 1994 roku w roli Violetty Valéry w „Traviacie” Verdiego, pod kierownictwem muzycznym Georga Solti.

W repertuarze śpiewaczki znajdują się również między innymi partie Liù w „Turandot,” Pucciniego, Micaëli w “Carmen” Bizeta,  Adiny in „Napoju miłosnym” Donizettiego,  Juliette w “Roméo et Juliette” Gounoda,  Antonii w „Opowieściach Hoffmanna” Offenbacha, Magdy w „Jaskółce” Pucciniego, Neddy w „Pajacach” Leoncavalla, Małgorzaty w „Fauście” Gounoda czy tytułowa rola w „Tosce” Pucciniego.

W trakcie kariery sopranistka nagrywała m.in. dla wytwórni EMI Classics i Decca oraz występowała w filmach, m.in. w tytułowej roli w „Tosce” Benoit Jacquota.

Po serii spektakli “Adriany Lecouvreur” w Londynie, Gheorghiu wystąpi w tej roli w Teatro Colon w Buenos Aires. W maju będzie można ją zobaczyć w „Tosce” w Wiedniu u boku Jonasa Kaufmanna i Marco Vratogny.

O autorze