Angela Gheorghiu i Jonas Kaufmann w wiedeńskiej „Tosce”

4

8 maja o godz. 19.00 Wiener Staatsoper transmitować będzie za pośrednictwem swojej platformy streamingowej operę „Tosca” Pucciniego w gwiazdorskiej obsadzie. Na scenie wiedeńskiego teatru wystąpią Angela Gheorghiu (Floria Tosca), Jonas Kaufmann (Mario Cavaradossi) oraz Marco Vratogna (baron Scarpia). Orkiestrę poprowadzi norweski dyrygent Eivind Gullberg Jensen.

EDYCJA (7.05, godz. 21.00)
Angela Gheorghiu odwołała z powodu przeziębienia udział w jutrzejszym przedstawieniu „Toski” w Wiener Staatsoper, które ma być nieodpłatnie transmitowane za pośrednictwem platformy streamingowej teatru. Rumuńska sopranistka miała wystąpić u boku tenora Jonas Kaufmann. Zastąpi ja Martina Serafin

Transmisja jest bezpłatna dla zarejestrowanych użytkowników serwisu. Rejestracji można dokonać do godz. 18.45 w poniedziałek na stronie internetowej: http://www.staatsoperlive.com/en/live/388/tosca-2017-05-08/#tab_0 

Przedstawienie w reżyserii Margarete Wallmann miało premierę w 1958 roku i obok innego arcydzieła Pucciniego – „Madame Butterfly” (1957 r.) – stanowi jedną z najstarszych pozycji w repertuarze Wiener Staatsoper.

Gheorghiu i Kaufmann wielokrotnie występowali razem w „Tosce”, w tym między innymi w kultowej już produkcji Royal Opera House z 2011 roku, w której partię Scarpii zaśpiewał niezrównany Bryn Terfel.

 Tosca [Royal Opera House, 2011] - Gheorghiu, Kaufmann, Terfel

Tosca [Royal Opera House, 2011] – Gheorghiu, Kaufmann, Terfel

Wiedeńska inscenizacja zapisała się w historii opery wiosną zeszłego roku, gdy podczas jednego ze spektakli rumuńska sopranistka nie pojawiła się na scenie w III akcie. Jonas Kaufmann wykazał się dużym poczuciem humoru śpiewając „non abbiamo il soprano”, a następnie już po niemiecku przepraszając zgromadzoną w teatrze publiczność. Sytuacja miała miejsce po wykonaniu przez Kaufmanna arii „E lucevan le stelle”, która została przyjęta przez widzów tak entuzjastycznie, że tenor bisował ją w trakcie spektaklu.

Rzecznik prasowy wiedeńskiej opery tłumaczył, że Gheorghiu w trakcie bisu wróciła do swojej garderoby i nie zdążyła wyjść w odpowiednim momencie na scenę.

Śpiewaczka już niedługo przyjedzie do Polski, by 10 czerwca dać koncert w Teatrze Wielkim w Łodzi.

O autorze