Andrzej Saciuk we wspomnieniach osobistości sceny operowej

0

Już dziś o 18.00 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę filmu o wybitnym śpiewaku operowym – Andrzeju Saciuku. W związku z niedawną śmiercią artysty film jest hołdem złożonym mu przez przyjaciół i współpracowników – sławy scen operowych całego świata.

Swoim głosem i nieodpartą charyzmą Andrzej Saciuk czterokrotnie uświetniał otwarcie łódzkiej sceny operowej. Pierwszy raz w 1954 partią Skołuby inaugurował powstanie Opery Łódzkiej, a 12 lat później występował w trzech odbywających się dzień po dniu premierach otwierających Teatr Wielki w Łodzi.

„Mistrzowski”, „fenomenalny”, „reprezentujący najwyższą klasę wokalną” to tylko niektóre epitety stale przewijające się w ciągu kariery legendarnego basa. Andrzej Saciuk, der Schwarze Bass, to postać rozpoznawana na arenach największych teatrów świata. Przez wiele lat związany m.in. z Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, z Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim w Łodzi. O jego przenikliwym głosie o ciemnej, głębokiej barwie rozpisywali się krytycy. Kolegów scenicznych zdumiewał wszechstronnością i umiejętnością przechodzenia z roli w rolę.

Jednak śpiewak, posiadający zaszczytny tytuł Kammersänger, nie lubił zbędnych ceremonii. Nie przepadał też, gdy zwracano się do niego „Profesorze” lub „Maestro”. Ogromnie cenił swoich przyjaciół, pielęgnował te relacje. Bliskie mu osoby opisują Andrzeja Saciuka jako osobę z nadzwyczajnym poczuciem humoru, wesołą, a jednocześnie skromną i z dystansem do siebie. Ostatnimi laty rozwijał swój talent pedagogiczny. Czerpał z tego wielką radość i satysfakcję. Jego studenci wspominają, że z biegiem czasu lekcje przeradzały się w spotkania, a Pan Saciuk stał się dla nich mentorem nie tylko w sztuce wokalnej, ale też w życiu.

12 maja 2020 roku pożegnaliśmy geniusza sceny, niedościgniony wzór dla wielu śpiewaków operowych. Ale, być może – przede wszystkim, pożegnaliśmy oddanego przyjaciela i nauczyciela. I właśnie dzięki nim – przyjaciołom, studentom, partnerom scenicznym powstał film, który pragniemy Państwu zaprezentować. Osobistości muzyki operowej z entuzjazmem zaangażowały się w projekt, by podzielić się swoimi wspomnieniami o słynnym basie. Są to Teresa Żylis-Gara, Sławomir Pietras, Piotr Miciński, Dariusz Stachura, Tomasz Konieczny, Delfina Ambroziak, Tadeusz Kopacki, Łukasz Konieczny, Arkadiusz Jakus, Joanna Zimmer-Nowicka, Andrzej Dobber, Thorsten Grumbel oraz Morenike Fadayomi.

Premiera filmu – kanale Youtube Teatru Wielkiego w Łodzi – odbędzie się w piątek, 19.06.2020, o godz. 18:00: https://www.youtube.com/watch?v=DyHe8yK6Eio

O autorze