Andrzej Filończyk i słynne arie operowe w „Domówce z Dwójką”

0

Kolejny wieczór w „Domówce z Dwójką” odbędzie się w najbliższą sobotę 23 maja. W szóstej już odsłonie audycji wystąpi Andrzej Filończyk. Młody, ale robiący oszałamiającą karierę baryton zaprezentuje przebojowe arie, a akompaniować mu będzie na fortepianie Katarzyna Sienkiewicz. Transmisja koncertu na antenie Dwójki oraz – w formie wideo – na stronie internetowej oraz Facebooku stacji. Początek o godz. 19.00.

Tylko w obecnym sezonie Filończyk zaśpiewał na scenie tak renomowanych teatrów operowych, jak m.in. Bayerische Staatsoper i Royal Opera House. Jego debiut w Metropolitan Opera zaplanowany był na kwiecień tego roku i gdyby do niego doszło, stałby się najmłodszym polskim śpiewakiem w historii, który wystąpił w tym teatrze. Niestety plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

Andrzej Filończyk zaśpiewa w cyklu „Domówka z Dwójką”, w którym zaprzyjaźnieni ze stacją muzycy zapraszają słuchaczy i internautów do swoich mieszkań i domów, z których transmitowane są krótkie, bo półgodzinne, ale zawsze pełne niespodzianek recitale. A wszystko po to, by cieszyć się – w czasie spowodowanej pandemią izolacji – kontaktem z kulturą w najlepszym artystycznym wydaniu. Choćby w wersji on-line.

Andrzej Filończyk – 25-letni baryton znajdujący się obecnie u progu wielkiej międzynarodowej kariery. W maju 2016 roku otrzymał pierwszą nagrodę oraz nagrodę dla najlepszego polskiego głosu w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Jeden z najczęściej i najchętniej zapraszanych przez wielkie teatry operowe polskich śpiewaków młodego pokolenia wykona – wraz z pianistką Katarzyną Sienkiewicz – słynne arie z oper Mozarta, Donizettiego, Rossiniego i Moniuszki.

– Muszę przyznać, że miałem dużo szczęścia. Spotkałem odpowiednich ludzi w odpowiednim momencie swojego życia. Czy to był profesor Bogdan Makal, profesor Eytan Pessen, czy inni nauczyciele oraz dyrektorzy festiwali i oper – każda z tych osób przygotowywała mnie do coraz ważniejszych przesłuchań. Zatem kiedy przychodziły naprawdę ważne występy, to gdzieś czułem z tyłu głowy, że to może być ten przełom, który rozpocznie na poważnie moją karierę – mówił Andrzej Filończyk w radiowej Dwójce zapowiadając swój koncert.

Transmisja w „Domówce z Dwójką” w sobotę 23 maja o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Program:
1. G. Donizetti – „Come Paride vezzoso” (Napój miłosny)
2. P. Czajkowski – „Vy mne pisali” (Eugeniusz Oniegin)
3. V. Bellini – „Ah! per sempre / Bel sogno beato” (Purytanie)
4. W.A. Mozart – „Deh, vieni alla finestra” (Don Giovanni)
5. E.W Korngold – „Mein Sehnen, mein Wähnen” (Umarłe miasto)
6. G. Rossini – „Largo al factotum” (Cyrulik sewilski)
7. S. Moniuszko – „Skąd tu przybyła / Czemuż mnie w chwilach” (Halka)

O autorze