Aleksandra Kurzak wystąpi jako Tosca w Barcelonie

0

Tego roku przypada 175. rocznica istnienia Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Z tej okazji w ostatnią niedzielę odbył się uroczysty koncert, w którym wystąpili między innymi Sondra Radvanovsky, Michael Fabiano, Ludovic Tezier i Lisette Oropesa.

Repertuar na drugą połowę jubileuszowego roku poznaliśmy podczas prezentacji sezonu 2022/2023. Co ciekawe, teatr udostępnił również zarys budżetu – wydatki związane z funkcjonowaniem teatru w ciągu całego sezonu oszacowano na 51,4 mln euro, z czego 16,1 mln przeznaczonych będzie na działalność artystyczną.

Sezon rozpocznie się 21 września przedstawieniem „Don Pasquale” Donizettiego z udziałem Andrzeja Filończyka jako doktora Malatesty.

W październiku i listopadzie jako Ferrando w „Trubadurze” Verdiego zaprezentuje się Krzysztof Bączyk, a w styczniu po raz pierwszy w Europie partię Toski zaśpiewa Aleksandra Kurzak. Artystka z sukcesem debiutowała w tej roli w marcu tego roku na scenie Metropolitan Opera. W Barcelonie, podobnie jak w Nowym Jorku, na scenie towarzyszyć jej będzie Roberto Alagna.

Obiecująco zapowiada się również „Macbeth” Verdiego z Sondrą Radvanovsky i Anną Pirozzi w tytułowej roli. W „Manon” Masseneta w rolach głównych wystąpią z kolei Nadine Sierra i Javier Camarena. Na zakończenie sezonu zaśpiewa Piotr Beczała w koncercie z Sondrą Radvanovsky.

O autorze