Aleksandra Kurzak wśród laureatów nagród Fryderyk 2021

14

Wczoraj wieczorem odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Fryderyk 2021 w kategoriach muzyki poważnej. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia była Opera na Zamku w Szczecinie.

Gośćmi wieczoru byli muzycy nominowani do tegorocznej edycji nagród w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną, od baroku do współczesności. Wystąpili m.in. Aleksandra Olczyk, Łukasz Goliński, Elwira Janasik z Capellą Cracoviensis, Piotr Sałajczyk, Aleksander Dębicz, Ania Karpowicz, Łukasz Kuropaczewski i Kwartet Śląski.

Aleksandra Olczyk i Łukasz Goliński, fot. Fryderyk Festiwal

Wśród laureatów najbardziej prestiżowych nagród przemysłu muzycznego znalazła się m.in. światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak, której solowa płyta „Desire” zdobyła nagrodę za „najlepszy album polski za granicą”. Na krążku znajdują się arie z oper m.in. Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Giacoma Pucciniego czy Georges’a Bizeta.

W kategorii „muzyka dawna” za album roku uznano „Offertoria et communiones totius anni” Zieleńskiego w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Płytą roku w kategorii „muzyka oratoryjna i operowa” zostało nagranie opery „ahat ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Dzieło powstało w 2018 roku na zamówienie krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum, a na CD można posłuchać Ewy Biegas, Łukasza Koniecznego, Joanny Freszel, Urszuli Kryger, Bartłomieja Misiudę, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego oraz AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Najlepszą płytą w kategorii „muzyka chóralna” okrzyknięto album „Przez łzy” w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, zawierający muzykę pasyjną, chorały i psalmy autorstwa Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.

Najlepsze nagranie w kategorii „muzyka kameralna” to „Pieśni” Henryka Mikołaja Góreckiego w interpretacji Urszuli Kryger, Jadwigi Rappe, Roberta Gierlacha z akompaniamentem Ewy Guz-Seroki.

Płyta „Midnight Stories” – Contemporary Music of Polish Composers” stanowiąca zbiór nowych kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu wokalnego ART’N’VOICES otrzymała statuetkę w kategorii „muzyka współczesna”.

W kategorii „recital solowy” uhonorowano płytę „Moniuszko – Complete Solo Piano Works” nagraną przez Marcina T. Łukaszewskiego.

Nagroda za najlepszy album w kategorii „muzyka koncertująca” trafiła do wytwórni DUX za ósmy w serii „Concertos” album z dziełami Krzysztofa Pendereckiego. Na płycie „Concertos Vol. 8” znajdują się: Concerto per fi sharmonia ed orchestra (2012) oraz Concerto per flauto (sassofono) ed orchestra da camera (1992, zrewidowany w 1995 r). Pierwszy w wersji na akordeon w opracowaniu Macieja Frąckiewicza, a drugi w wersji na saksofon sopranowy w opracowaniu Bartłomieja Dusia.

W kategorii „muzyka symfoniczna” zwyciężyło nagranie „Semkow/NOSPR – Brahms, symfonie 1-4”, a za „najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” uznano sonaty na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz w wykonaniu Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka.

Statuetka Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych trafiła do Jadwigi Rappe – wybitnej śpiewaczki i pedagoga oraz Jana Łukaszewskiego – znakomitego dyrygenta, pedagoga i organizatora życia muzycznego.

Jadwiga Rappe i Jan Łukaszewski – laureaci Złotego Fryderyka, nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych, fot. Fryderyk Festiwal

Relacji z uroczystości będzie można wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia w sobotę 26 czerwca o godz. 20:00, a także obejrzeć w telewizji TVP Kultura w niedzielę 27 czerwca o godz. 22:15.

O autorze