Aleksandra Kurzak w Koncercie Noworocznym z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie!

0

Niecodzienne wykonanie znanych arii będzie można zobaczyć 1-go stycznia 2021 roku, o godzinie 18.00 na kanale YouTube Narodowej Orkiestry Dętej. Wybitna polska sopranistka Aleksandra Kurzak wykona arię Lauretty z opery Pucciniego „Gianni Schicci” oraz arię Giuditty z „Meine lippen sie kussen so heiss” Franza Lehara z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Detej.  Dodatkowo filharmonicy samodzielnie zagrają kultowe „Bolero” Maurice’a Ravela.

Aleksandra Kurzak, Mariusz Dziubek i Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, fot. materiały organizatora

W studio nagrań została zamieniona sala prób Orkiestry, która mieści się w zabytkowej kaplicy na Zamkowym Wzgórzu. Orkiestrę poprowadził Mariusz Dziubek – dyrektor NOD.

Ten koncert to rzecz bez precedensu. Odwiedziła nas tu, w Lubinie jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych na świecie, Aleksandra Kurzak. Będziemy pierwszą orkiestrą dętą, która zaakompaniuje tej gwieździe Metropolitan Opera – mówi dyrektor.

Aleksandra Kurzak i Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, fot. materiały organizatora

Mariusz Dziubek wyjaśnia, że inspiracją do nagrania takiego koncertu jest noworoczna tradycja ustanowiona przez Filharmoników Wiedeńskich ponad 80 lat temu.

 – Nasz koncert nie jest ani konkurencją dla koncertu wiedeńskiego ani też jego kopią, a alternatywą – wyjaśnia dyrektor NOD. – Zależy nam na własnej tradycji by od 2021 roku począwszy, każdego 1 stycznia o godz. 18:00, rozbrzmiewał koncert noworoczny z udziałem instrumentów dętych.  W tym roku, koncert będzie nieco krótszy, bo pojawią się tylko trzy pozycje repertuarowe i w następnych latach chcemy go rozwijać.

Narodowa Orkiestra Dęta to pierwsza polska filharmonia dęta z siedzibą na lubińskim Wzgórzu Zamkowym, powołana w 2019 roku z inicjatywy prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego. Dyrektorem i kierownikiem artystycznym Narodowej Orkiestry Dętej jest dyrygent Mariusz Dziubek. Zespół składa się z etatowych muzyków, ale też współpracuje projektowo z muzykami specjalizującymi się w grze na instrumencie dętym i perkusyjnym. Do współpracy z Narodową Orkiestrą Dętą zapraszani są polscy oraz zagraniczni artyści i soliści z gatunku muzyki klasycznej i rozrywkowej. W repertuarze NOD znajdują się utwory muzyki klasycznej, filmowej, sakralnej oraz rozrywkowej, wykonane w aranżacjach na symfoniczną orkiestrę dętą. Mimo krótkiej historii, Narodowa Orkiestra Dęta ma na swoim koncie znaczące wydarzenia artystyczne, m.in. Koncert z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, Najpiękniejsze kolędy, Charytatywny Koncert z Narodową czy widowiskowy spektakl muzyczny Wind(s) On The Hill.

O autorze