Aleksandra Kurzak, Piotr Buszewski, Szymon Mechliński i Patrycja Kwiecień zaśpiewają na gali sylwestrowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

0

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na galę sylwestrową, która w tym roku upłynie pod znakiem muzyki francuskiej.

Będzie romantycznie, emocjonująco, chwilami z nutą nostalgii. Usłyszymy wielkie przeboje z oper Masseneta, Gounoda, Bizeta, Offenbacha oraz Charpentiera w mistrzowskich wykonaniach. Zaproszenie do Warszawy przyjęła Aleksandra Kurzak (sopran), która zaśpiewa w towarzystwie wschodzących gwiazd opery – Piotra Buszewskiego (tenor), Szymona Mechlińskiego (baryton) i Patrycji Kwiecień (mezzosopran).

Światowej sławy sopranistkę usłyszeć będzie można również podczas wigilijnej transmisji koncertu kolęd, który odbył się 18 grudnia w Pelpinie (TVP1). Tuż po Nowym Roku artystka wystąpi w „Traviacie” w Bayerische Staatsoper, a w kolejnych miesiącach m.in. w „Tosce” i „Cyganerii” w Metropolitan Opera oraz w „Cyruliku sewilskim” w Teatro di San Carlo.

Piotr Buszewski dał się bliżej poznać krajowej publiczności jako jeden z laureatów ostatniej edycji Konkursu Moniuszkowskiego. Uzdolniony tenor uczył się i zdobywał wcześniej laury w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. dotarł do finału prestiżowego konkursu Metropolitan Opera National Council Auditions. Również dwa lata temu znalazł się w finale firmowanego przez Placido Domingo konkursu Operalia, który dla wielu śpiewaków stał się trampoliną do międzynarodowej kariery. W 2022 roku Buszewski zaśpiewa w „Cyganerii” w Operze Wrocławskiej, „Rigoletcie”, „Napoju miłosnym” i „Dialogach karmelitanek” w Staatsoper Hamburg, „Kawalerze srebrnej róży” w Berlinie oraz w „Otellu” w Royal Opera House.

Szymon Mechliński zaśpiewa w tym sezonie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w „Carmen” i „Barbarze Radziwiłłownie” oraz w Operze Wrocławskiej w „Cyganerii” i „Manon”. Młody baryton wystąpi również w rzadko wystawianej operze „Irrelohe” we francuskim Lyonie. Mechliński jest m.in. zwycięzcą I Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy.

Z kolei Patrycja Kwiecień to uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W wieczór sylwestrowy solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego Patricka Fournillier. Koncert poprowadzą Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek.

O autorze