Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała i Mariusz Kwiecień w nowym sezonie w Met

1

Metropolitan Opera ogłosiła plany na nowy sezon 2017/2018. W repertuarze trzy produkcje, w których będzie można zobaczyć polskie sławy – Aleksandrę Kurzak w „Pagliacci”, Piotra Beczałę w „Luisie Miller” oraz Mariusza Kwietnia w „Le Nozze di Figaro”.

W programie znalazło się pięć nowych produkcji. Sezon otworzy we wrześniu nowa inscenizacja „Normy” Belliniego w reżyserii Davida McVicara. W tytułowej roli wystąpi Sondra Radvanovsky, a partnerować jej będą Joyce DiDonato dzieląca rolę Adalgisy z Jamie Barton  i Joseph Calleja. W roli Normy będzie można zobaczyć również Angelę Meade i Marinę Rebekę.

Kolejną premierą Davida McVicara jest „Tosca” Pucciniego z dwiema znakomitymi śpiewaczkami – znajdującą się od wielu lat na szczycie Anną Netrebko oraz lansowaną obecnie na największą gwiazdę nowojorskiej sceny Kristine Opolais. Jonas Kaufmann i Marcelo Alvarez wystąpią alternatywnie w roli Cavaradossiego, a Bryn Terfel, Michael Volle i George Gagnidze wcielą się w Scarpię.

W repertuarze Met znalazły się również dwie produkcje, które nie były nigdy wcześniej wystawiane w tym teatrze – “The Exterminating Angel” Thomasa Adesa oraz “Cendrillon” Masseneta z Joyce DiDonato w tytułowej roli, która brawurowo wykonywała ją wcześniej między innymi w Royal Opera House.

Ostatnia premierowa produkcja to “Così Fan Tutte” Mozarta w reżyserii Phelim McDermott i pod kierownictwem muzycznym Jamesa Levine’a. W tej komediowej operze wystąpi młoda generacja wykonawców – Ben Bliss, Serena Malfi oraz Amanda Majeski.

Poza premierami w trakcie sezonu będzie można zobaczyć 19 wznowień, w tym „La Boheme”, „Turandot”, „Madama Butterfly” Pucciniego, „L’elisir d’amore” i „Lucia di Lammermoore” Donizettiego, dyptyk  “Cavalleria Rusticana/ “Pagliacci”, „Les Contes d’Hoffmann” Offenbacha, “Hansel and Gretel” Humperdincka oraz powracające na scenę Metropolitan Opera po 8 latach „Le Nozze di Figaro” Mozarta oraz „Thais” Masseneta. Po premierze w tym sezonie powtórnie będzie można zobaczyć  “Roméo et Juliette” Gounoda, pierwsze wznowienie będzie mieć również „The Merry Widow” Stromana. Dodatkowa seria spektakli zaplanowana jest również w przypadku „Parsifala” Wagnera, „Die Zauberflöte” Mozarta i „Il Trovatore” Verdiego. „Luisa Miller” Verdiego będzie wystawiana po raz pierwszy od 11 lat, a „Semiramide” Rossiniego – od 24.

Polskie supergwiazdy

Piotr Beczała wraz z Sonyą Yonchevą i Placido Domingo kreować będą główne role w niezmiernie rzadko wystawianej „Lusie Miller” Verdiego. W spektaklach, które odbędą się w terminie pomiędzy 29 marca a 21 kwietnia, orkiestrę poprowadzi James Levine. Światowej sławy polski tenor wystąpi we wszystkich planowanych przedstawieniach.

Luisa

Aleksandra Kurzak zaśpiewa rolę Neddy w „Pagliacci”. Artystka debiutowała w tej roli w bieżącym sezonie w teatrze w Zurichu i zebrała bardzo entuzjastyczne recenzje. „Pagliacci” wystawiane jest tradycyjnie jako dyptyk wspólnie z inną jednoaktową operą – “Cavalleria Rusticana”. W obydwóch główne role kreować będzie Roberto Alagna, a w „Cavalerii…” partnerować mu będą Ekaterina Semenchuk i Eva – Maria Westbroek w partii Santuzzy. Przedstawienia w terminach 8 stycznia – 1 lutego, a znana i występująca w czołowych światowych teatrach operowych polska sopranistka wystąpi we wszystkich z nich.

pajacemet

Nazywany przez Amerykanów „polskim księciem” baryton Mariusz Kwiecień wystąpi w wyreżyserowanym przez Richarda Eyre dziele Mozarta „Le Nozze di Figaro”, w jednej ze swoich popisowych ról hrabiego Almavivy. W tym tytule wystąpią również Luca Pisaroni, Ildar Abdarzakov, a partnerować im będą Sonya Yoncheva, Nadine Sierra i Isabel Leonard. Spektakle odbędą się pomiędzy 6 grudnia a 19 stycznia. Mariusz Kwiecień będzie wykonywał swoją partię w 29 grudnia oraz 4,10,13,19 stycznia wraz z Ildarem Abdrazakovem (Figaro), Nadine Sierra (Susanna), Isabel Leonard (Cherubino) oraz Sonyą Yonchevą (29.12, 4,10,13.01) i Caitlin Lynch (19.01) w roli Hrabiny

wesele figara met

Pełen repertuar jest dostępny na stronie internetowej: https://www.metopera.org/Season/2017-18-Season/

O autorze