Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała wystąpią razem w „Tosce” Pucciniego w Berlinie. W obsadach na nowy sezon siedmioro polskich śpiewaków

0

Staatsoper Unter den Linden opublikowała plany repertuarowe na sezon 2025/26. Największą atrakcją dla wielu polskich melomanów będzie z pewnością „Tosca” Pucciniego, w której sceniczną parę kochanków stworzą Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała.

Berlińska Staatsoper wystawi w przyszłym sezonie 5 nowych produkcji:

  • „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha (premiera 16 listopada) w reżyserii Lydii Steier i pod kierownictwem muzycznym Bertranda de Billy. Obsada: listopad – Pene Pati, Nina Minasyan, Julia Kleiter, Clara Nadeshdin, Roberto Tagliavini, Ema Nikolovska; marzec – Benjamin Bernheim, Regina Koncz, Siobhan Stagg, Clara Nadeshdin, Alex Esposito, Samantha Hankey;
  • prapremiera „Das kalte Herz” Pintschera (premiera 11 stycznia) w reżyserii Jamesa Darraha i pod kierownictwem muzycznym kompozytora. Obsada: Samuel Hasselhorn, Alice Coote, Karen Cargill, Sophia Burgos;
  • „Das schlaue Füchslein” („Przygody Lisiczki Chytruski”) Janáčka (premiera 28 lutego) w reżyserii Teda Huffmana i pod kierownictwem muzycznym Simona Rattle’a. Obsada: Vera-Lotte Boecker, Magdalena Kožená, Svatopluk Sem, Natalia Skrycka, Stephan Rügamer, David Oštrek, Carles Pachon;
  • „Un ballo in maschera” („Bal maskowy”) Verdiego (premiera 29 marca) w reżyserii Rafaela R. Villalobosa i pod kierownictwem muzycznym Enrique’a Mazzoli. Obsada: Charles Castronovo, Ludovic Tézier, Anna Netrebko, Anna Kissjudit;
  • „Die Entführung aus dem Serail” („Uprowadzenie z seraju”) Mozarta (premiera 27 czerwca) w reżyserii Andrei Moses i pod kierownictwem muzycznym Thomasa Guggeisa. Obsada: Adela Zaharia, Serafina Starke, Siyabonga Maqungo, Michael Lauren, David Steffens).

W spektaklach wznowieniowych wystąpi sześcioro polskich śpiewaków.

Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała zaśpiewają razem po raz pierwszy od czternastu lat. Artyści wystąpili w 2012 roku w „Rigoletcie” Verdiego w Metropolitan Opera; tym razem wcielać się będą w role słynnej rzymskiej śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego. Spektakle z udziałem polskich śpiewaków zaplanowane są na 8, 11, 13 lutego. W roli Scarpii zobaczymy Alexey’a Markova.

Przedstawienie w reżyserii Alvisa Hermanisa miało premierę w 2014 roku. Inscenizacja jest w dużej mierze tradycyjna i bardzo prosta w warstwie obrazowo-przestrzennej. Nie ma tu jakiegoś sensownego pomysłu, głównym elementem scenografii jest ekran, na którym wyświetlane są obrazy związane z przebiegiem akcji. Na spektakl warto się jednak wybrać dla obsady. Orkiestrą zadyryguje Petr Popelka.

Aleksandra Kurzak wystąpi również w w „Cyganerii” Pucciniego. Sopranistka kreować będzie rolę Mimì, w której debiutowała dziewięć lat wcześniej właśnie w Berlinie. W tej samej roli w przyszłym sezonie oklaskiwać ją będzie publiczność nowojorskiej Met. W Staatsoper Unter den Linden partnerować jej będą Saimir Pirgu, Maria Kokareva, Gyula Orendt. Zadyryguje Clelia Cafiero.

Ewa Płonka zadebiutuje zarówno na deskach Staatsoper Unter den Linden, jak i w roli Elżbiety w „Don Carlo” Verdiego. Śpiewaczka miała już w Berlinie kontrakt na tę rolę w 2023 roku, jednak finalnie we wszystkich planowanych spektaklach wystąpiła zaproszona również na letnią serię spektakli Aleksandra Kurzak.

W obsadzie „Don Carlo” znaleźli się także René Pape, Fabio Sartori, Alfredo Daza i Marina Prudenskaya. Za pulpitem dyrygenckim stanie Leonardo Sini.

Aleksandra Olczyk wystąpi w swojej koronnej roli Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Sopranistka wykonywała tą partię na wielu renomowanych światowych scenach, m.in. Opéra national de Paris, Royal Ballet & Opera, Teatro Real, Teatro dell’Opera di Roma, Semperoper Dresden, Staatsoper Hamburg, Metropolitan Opera. W berlińskim przedstawieniu zaśpiewają również: René Pape, Elsa Dreisig, Siyabonga Maqungo, Jaka Mihelač, Serafina Starke, Natalia Skrycka. Orkiestrę poprowadzi Tim Fluch.

Łukasz Goliński wcieli się w rolę Arcykapłana Dagona w „Samsonie i Dalili” Saint-Saënsa. Baryton występował już w tej roli w Royal Ballet & Opera (2022) u boku Elīny Garančy. Tym razem w roli uwodzicielskiej i zmysłowej Dalili zobaczymy Aigul Akhmetshinę, a jako Samsona Roberto Alagnę. Orkiestrą dyrygować będzie Alexander Soddy.

W roli Tybalta na scenie Staatsoper Berlin zadebiutuje Marcin Kwaśnikowski. Parą nieszczęśliwych kochanków w „Romeo i Julii” Gounoda” będą Lisette Oropesa oraz Charles Castronovo. Polski tenor związany jest z Opéra National de Paris, gdzie występował już jako Tybalt partnerując Benjaminowi Bernheimowi i Elsie Dreisig. Spektakl dostępny był m.in. w sieci kin Multikino.

W wielu produkcjach pojawia się Natalia Skrycka, która jest członkiem zespołu Staatsoper Unter den Linden. W przyszłym sezonie będą to „Dydona i Eneasz” Purcella (rola tytułowa), „Złoto Renu” i „Zmierzch Bogów” Wagnera, „Madama Butterfly” Pucciniego i „Czarodziejski flet” Mozarta.

W pozostałych repertuarowych spektaklach wystąpią m.in. Sonya Yoncheva jako Norma i Tosca, Marina Rebeka jako Aida, czy Camilla Nylund i Serena Sáenz jako Ariadna i Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos” Straussa.

O autorze