Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała w nowym sezonie transmisji z Metropolitan Opera

4

Trzynasty sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie 6 października 2018 roku transmisja sztandarowego spektaklu Met – „Aidy” Verdiego z Anną Netrebko w roli tytułowej. Znów będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć Piotra Beczałę, który zaśpiewa w nowej inscenizacji „Adriany Lecouvreur” Cilèi. Po raz pierwszy na wielkim ekranie zobaczymy Aleksandrę Kurzak, która wystąpi u boku swojego męża Roberta Alagny w „Carmen” Bizeta.

Yannick Nézet-Séguin, mianowany na dyrektora muzycznego Met, poprowadzi „La traviatę” i „Dialogi karmelitanek”. The Neubauer Family Foundation, sponsor cyklu transmisji, podarowała 15 milionów USD do dyspozycji dyrektora muzycznego Met.

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć na całym świecie w ponad 70 krajach. Polscy widzowie obejrzą nowojorskie spektakle z udziałem największych gwiazd wokalistyki w blisko 40 ośrodkach.

Przed rozpoczęciem nowego sezonu transmisji na żywo czekają nas letnio-jesienne powtórki 4 tytułów. Zobaczymy m.in. „Trubadura” Verdiego i „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego z nieodżałowanym Dmitrijem Hvorostovskym. Met przypomina te spektakle, by złożyć hołd wielkiemu artyście. Dodatkowo w tym okresie nowojorska scena zaprezentuje na wielkich ekranach film dokumentalny Susan Froemke pod tytułem „Dom, w którym mieszka opera” – o tym, jak powstawał obecny budynek Met.

Wśród dziesięciu spektakli, które Met przygotowała w kolejnym sezonie transmisji, znajdą się cztery nowe inscenizacje: „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa, „Marnie” Nica Muhly’ego (grana w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy), „La traviata” Giuseppe Verdiego i „Adriana Lecouvreur” Francesca Cilèi. Widzowie transmisji na całym świecie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na wielkim ekranie XX-wieczne arcydzieło Francisa Poulenca – „Dialogi karmelitanek”. Powróci również w nowej obsadzie uwielbiana przez widzów inscenizacja „Carmen” Georges’a Bizeta, która od lat bije rekordy popularności. Latem i wczesną jesienią będzie można oglądać retransmisje starannie wyselekcjonowanych przez Met przedstawień. W repertuarze pojawi się „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego (w obsadzie Renée Fleming i Dmitri Hvorostovsky), „Turandot” (Nina Stemme) i „Madame Butterfly” (Kristine Opolais) Giacoma Pucciniego oraz „Trubadur” Giuseppe Verdiego (Anna Netrebko i Dmitri Hvorostovsky). Premierowo będzie można zobaczyć też film dokumentalny „The Opera House” („Dom, w którym mieszka opera”) opowiadający historię powstania obecnej siedziby Met w Lincoln Center.

Podczas transmisji w sezonie 2018–19 znowu będziemy oglądać największe gwiazdy wokalistyki. Wystąpią między innymi: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Roberto Alagna, Elīna Garanča, Željko Lučić, Jonas Kaufmann, Eva-Maria Westbroek, Diana Damrau, Carlo Bosi, Maurizio Muraro, Pretty Yende, Christine Goerke, Karita Mattila, Javier Camarena i Isabel Leonard. Ponownie zobaczymy Piotra Beczałę, który tym razem zaśpiewa Maurizia – obiekt westchnień tytułowej bohaterki „Adriany Lecouvreur”.

Ponadto The Metropolitan Opera przygotowała w nadchodzącym sezonie miłą niespodziankę dla polskich widzów: „Po raz pierwszy w transmisji z Met będziemy mogli zobaczyć Aleksandrę Kurzak – mówi Bartłomiej Majchrzak z www.nazywowkinach.pl, firmy dystrybuującej cykl »The Metropolitan Opera: Live in HD« na terenie Polski. – To długo wyczekiwana przez polską publiczność chwila, bowiem nasi widzowie pytali o panią Kurzak od lat. Śpiewaczka znalazła się, u boku swojego męża Roberta Alagny, w nowej obsadzie „Carmen”. Ogromnie się cieszymy, że polscy widzowie wreszcie będą mieli okazję usłyszeć jej wspaniały głos w jednej z najlepszych oper świata. Jesteśmy pewni, że dzięki udziałowi Aleksandry Kurzak i Roberta Alagny opera Bizeta zalśni jeszcze większym blaskiem”.

Orkiestrę The Metropolitan Opera poprowadzą dyrygenci ze światowej czołówki, m.in.: Yannick Nézet-Séguin (mianowany na dyrektora muzycznego Met), Nicola Luisotti, Marco Armiliato, Sir Mark Elder i Philippe Jordan.

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 24 milionów widzów obejrzało na żywo blisko 120 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met.

Pełny repertuar oraz lista kin, w których można obejrzeć transmisję na stronie www.nazywowkinach.pl 

O autorze