Aleksandra Kurzak, Ambrogio Maestri, Iwona Sobotka wśród nominowanych do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

0

Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie ogłosił nominacje do 16. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Decyzją kapituły nagrodę specjalną za całokształt działalności artystycznej przyznano Ewie Michnik zgłoszonej przez Operę Krakowską oraz Juliuszowi Multarzyńskiemu zgłoszonemu przez Operę Śląską.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce wyróżnieniami przyznawanymi teatralnymi środowisku muzycznemu, a ich historia sięga 2007 roku. Przedmiotem konkursu jest promocja twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów mających w repertuarze wydarzenia muzyczne.

Wyróżnienia przyznawane są w 16 kategoriach przez przedstawicieli kapituły, w skład której wchodzą: Iwona Wujastyk (przewodnicząca, dyrektor MTM), Barbara Kędzierska (scenograf, kostiumograf), Izabela Kłosińska (śpiewaczka operowa), Krystyna Mazurówna (tancerka i choreografka), Danuta Renz (wiceprzewodnicząca sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Maciej Pawłowski (kompozytor, dyrygent i reżyser), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, reżyser i dyrygent) oraz Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny).

W kategorii „najlepszy spektakl” nominacje otrzymały: „Castor et Pollux” z Warszawskiej Opery Kameralnej, „Kombinat” z Teatru Muzycznego w Poznaniu, „Tosca” z Opery Wrocławskiej i „Zmierzch – świtem…” z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W kategoria „najlepszy spektakl dla młodego widza” przyznano nominacje: „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” z Teatru Syrena w Warszawie, „Pan Twardowski” z Opery Krakowskiej, „Pinokio. Il grande musical” z Teatru Rozrywki w Chorzowie i „Żółta dama – legenda muzyczna” z warszawskiego MTM.

Na nagrodę dla najlepszego reżysera mają szansę: Deda Cristina Colonna (Warszawska Opera Kameralna), Wojciech Kościelniak (Teatr Muzyczny w Poznaniu) i Beata Redo-Dobber (MTM).

W kategorii najlepszy dyrygent o statuetkę walczyć będą: Bassem Akiki (Opera Wrocławska), Adam Banaszak (Teatr Wielki w Łodzi), Krzysztof Herdzin (Opera NOVA w Bydgoszczy) i Michał Klauza (Opera Krakowska)

W kategorii najlepsza scenografia nominacje trafiły do: Gary’ego McCanna (Opera Wrocławska), Grzegorza Policińskiego (Opera na Zamku w Szczecinie) i Francesca Vitaliego (Warszawska Opera Kameralna).

Za najlepsze kostiumy nagrody mogą trafić do: Anny Chadaj (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Tomasza Jacykowa (Teatr Syrena), Doroty Sabak-Ciołkosz (Opera na Zamku w Szczecinie) i Francesca Vitale’a (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii najlepsza choreografia nominowani są: Robert Bondara (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Robert Glumbek i Kevin O’Day (Opera na Zamku w Szczecinie), Anna Hop (Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie) oraz Artur Żymełka (Opera Śląska w Bytomiu).

Za najlepszy plakat teatralno-muzyczny wyróżnienie mają szansę dostać: Ryszard Kaja (Opera na Zamku w Szczecinie), Andrzej Pągowski (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Katarzyna Zapart (Opera Wrocławska).

W kategorii „najlepsza śpiewaczka operowa” rywalizują: Monika Korybalska (Opera Krakowska), Aleksandra Kurzak (Opera Wrocławska), Zuzanna Nalewajek (Opera Wrocławska) i Iwona Sobotka (Opera Śląska w Bytomiu).

W kategorii „najlepszy śpiewak operowy” nominowano: Artura Jandę (Warszawska Opera Kameralna), Piotra Kalinę (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Ambrogio Maestriego (Opera Wrocławska).

W kategorii „najlepsza wokalistka musicalowa” nominacje przyznano: Annie Fedorowicz (Opera na Zamku w Szczecinie), Malwinie Kusior (Teatr Muzyczny w Łodzi) i Edycie Krzemień (MTM).

W kategorii „najlepszy wokalista musicalowy” nominacje trafiły do: Karola Drozda (Opera NOVA w Bydgoszczy), Janusza Krucińskiego (Opera na Zamku w Szczecinie) i Marcina Wortmanna (Teatr Syrena).

W kategorii „najlepsza tancerka (klasyka)” nominowano: Chiarę Belloni (Opera na Zamku w Szczecinie), Malikę Tokkozhinę (Opera Krakowska) i Aleksandrę Pawluczuk (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii „najlepszy tancerz (klasyka)” o statuetkę ubiegają się: Adriana Navarro (Warszawska Opera Kameralna), Dzmitry’ego Prokharaua (Opera Krakowska) i Vladimira Yaroshenki (Teatr Wielki-Opera Narodowa).

W kategorii „najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)” nominacje przyznano: Emmie McBeth (Opera na Zamku w Szczecinie), Ai Okuno (Opera Śląska w Bytomiu) i Aleksandrze Piwowarek (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

W kategorii „najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” nominacje otrzymali: Nazar Botsiy (Teatr Wielki w Łodzi), Miguel Eugenio de Sousa Junior (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Tomasz Pałasz (MTM) i Koki Tachibana (Teatr Wielki w Łodzi).

Zwycięzców poznamy 26 września podczas uroczystej Gali, która odbędzie się  w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jan Kiepury w Warszawie.

O autorze