Aleksander Nowak nagrodzony Paszportem Polityki

5

W Teatrze Polskim w Warszawie po raz 26. rozdano cieszące się dużym prestiżem w świecie kultury w Polsce nagrody – „Paszporty Polityki”. Wyróżnienie przyznawane jest młodym twórcom zasłużonym w tworzeniu polskiej kultury i sztuki w kilku kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa.

W kategorii „muzyka poważna” nominowani byli: kompozytor Aleksander Nowak, śpiewak Jakub Józef Orliński i pianista Tomasz Ritter. „Paszport Polityki” powędrował do Aleksandra Nowaka, który jest nadal młodym, ale uznanym już kompozytorem.

„Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery” – uzasadniała Kapituła przyznanie nagrody Aleksandrowi Nowakowi. Wystawienie „ahat ilī – siostry bogów” do libretta Olgi Tokarczuk było kulminacyjnym wydarzeniem zeszłorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Kompozytor prezentował swe dzieła wcześniej na festiwalu Warszawska Jesień oraz Auksodrone w Tychach. W 2010 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się premiera opery „Sudden Rain” jego autorstwa w reżyserii Mai Kleczewskiej, z kolei w 2015 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu wystawiono „Space Operę” w inscenizacji Eweliny Pietrowiak.

O autorze